Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

přepočet invylidního na tarobní

Autor Anna Sobotková
Předmět přepočet invylidního na tarobní
Dotaz

Dobrý den, mohu e zeptat. V roce 12/1990 jsem šla do plného invalidního důchodu ve svých 58+8 měs. mám nárok na starobní důchod, slyšela jem že přepočet na starobní je je výhodnější až o 1000.-, jenže mě byl vyměřen PID z výdělků roků 82,86,87,88,89,, tehdy PID činil 1658.- z čeho by se tedy přepočitával starobní důchod když od roku 1990 nejsem výdělečně cinná a nemám žádné jiné přijmy jen plný invalidní důchod a jak si nebo za jakých podnínek můžu tenhle přepočet skontrolovat nebo udělat, když podle internetu mě tenhe výpočet není jasný.Také bych chtěla vědět jestli by přepočet pro mě byl výhodný určitě vite s vašimi zkušennostmi jak na to. Byla bych ráda kdyby jste mě podrobně tuhle záležitost vysvětlil jelikož e z různých tran dovídám různé věci a mám tedy ve všem zmatek. Děkuji předem za vyřízení.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Sobotková,

není pravda, že vždy přepočet na starobní důchod je výhodnější. Doporučuji Vám tento postup. Dostavte se na Okresní správu sociálního zabezpečení ve Vašem městě a požádejte o výpočet starobního důchodu. Pokud bude pro Vás výpočet  výhodnější, tak si o něj požádáte. Zákon stanoví, že občan si může zvolit důchod, který je pro něj výhodnější.  

S pozdravem Václav Krása