Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

přechod z PN do ID

Autor Urbášek
Předmět přechod z PN do ID
Dotaz

Jsem ročník 1948 a tudíž mám do starobního důchodu 10 měsíců a jsem po mozkové příhodě která se udála 25.března 2009.U posudkové komise mě bylo zděleno že mi do konce roku 2009 bude PN ukončena a mohu vykonávat práci kterou jsem zastával před postižením( hlavní mechanik) ale na tuto práci nestačím jak fyzicky tak psychicky.Může mě ukončit posudkový lékař PN s tím že bych měl jít na pracovní úřad a po 45 letech skončit jako uchazeč o práci.Nebo požádat o ID na zbývající dobu.Jak dlouho mohu pobírat ND a kdy mohu přejít na ID nebo ČID.Děkuji.

                                                                                                                       Urbášek

 

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Urbášku,

i když máte krátce před  odchodem do starobního důchodu tak by bylo nejlepší, požádat o invalidní důchod a z tohoto důvodu také požádat o prodloužení pracovní neschopnosti. Pokud byste se žádostí o ID uspěl, bude Vám vyplacen od data podání žádosti. Po dovršení věku nároku na starobní důchod byste o něj požádal. Možná, že by dokonce bylo výhodnější ponechat si ID, ale to by se zjistilo až po výpočtu starobního důchodu.

S pozdravem Václav Krása