Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Přechod z Invalidního důchodu do starobního, automaticky?

Autor Jandová
Předmět Přechod z Invalidního důchodu do starobního, automaticky?
Dotaz

Dobrý den.

Má sousedka,paní Kantůrková, je plně invalidní dle III,stupně a je rozena v dubnu 1956 a porodila 3 děti.Do starobního důchodu  dle zákona, by měla jít v dubnu 2015.

Má prosbu, zda byste jí mohl poradit,  až bude mít důch. věk na starobní důchod si musí o tento požádat  sama a nebo se jí automaticky převede v těch 59 letech z PID na starobní důchod.

A ještě by chtěla vědět, zda se jí bude měnit výše důchodu při přechodu z PID na starobní.

Moc děkujeme za odpověď. Zdravíme Vás, pane Krása,

paní Jandová a paní Kantůrková

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Jandová,

doporučuji, aby Vaše sousedka si při dosažení věku na starobní důchod o tento důchod požádala. Není automatický přechod do starobního důchodu, ten je až v 65 letech. Pokud Vaše sousedka při pobírání ID pracovala, tak její starobní důchod může být vyšší než současný vyplácený ID. Pokud by její starobní důchod byl nižší, což nepředpokládám, tak vždy je vyplácen ten důchod, který je pro pojištěnce výhodnější. Takže se nemusí ničeho bát.

S pozdravem Václav Krása