Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Přechod z invalidního do starobního důchodu.

Autor Vratislav Prouza
Předmět Přechod z invalidního do starobního důchodu.
Dotaz

Pobírám 10 let plný invalidní důchod (nyní 3.stupeň) a zároveň jsem již překročil věkovou hranici pro odchod do starobního důchodu. Je výhodnější o starobní důchod nežádat ? Započítávájí se roky v invalidním důchodu do odpracovaných let ? Co když se od října 2011 starobní důchody sníží - je pro mě lepší přejít do té doby z invalidního do starobního důchodu a nebo se mě toto snižování netýká a když přejdu do starobního důchodu později,tak o nic nepřijdu ?

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Prouzo,

můžete si nechat vypočítat starobní důchod, abyste věděl jakou byste pobíral výši. Občanu je vždy přiznán pro něj výhodnější důchod. To znamená, že nepodstupujete žádné riziko. V 65 letech budete stejně automaticky přeřazen do starobního důchodu s tím, že Vám bude ponechána výše důchodu pro Vás výhodnější. Změna důchodů předpokládaná od 10/2011 se vyplácených důchodů netýká.

S pozdravem Václav Krása