Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

přechod z ČID do PID

Autor Jana Durdisová
Předmět přechod z ČID do PID
Dotaz

Můj otec 61 let má chronický zánět slinivky, silnou cukrovku na toto onemocnění dostal asi před pěti lety ČID. V lednu 2008 měl mozkovou příhodu se shoršením zraku. V témže roce v říjnu dostal infarkt a dva dny na to si stěžoval lékařům, že nevidí. Oni ho poslali pouze na oční, kde nic nezjistili. Teprve po čtrnácti dnech lékaři zjistili, že prodělal mozkovou příhodu. Opět zhoršení zraku a ztráta orientace. Tudíž nemůže sám nikam chodit, pouze s doprovodem. Je v pracovní neschopnosti od října 2008. V prosinci mu praktická lékařka řekla aby si dal žádost na PID. Dnes byl pozván k posudkovému lékaři a PID mu zamítli neboť nesplňuje bodové hodnocení. Zajímalo by mě jak se toto posuzuje, nebo jak postupovat dále, když není schopen sám nikam dojít (neví kterým směrem jít, kde je).

                                                                                            děkuji za odpověď

                                                                                                               J. Durdisová

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Durdisová,

vzhledem k nepřítomnosti pana předsedy Václava Krásy jsem převzala Váš dotaz k vyřízení a sděluji následující.

Jakmile obdrží váš otec rozhodnutí, že je i nadále pouze  ČID, může si  podat obvolání pomoci žaloby /v Praze Městskému, mimo Prahu Krajskému/ soud, a to prostřednictvím žaloby. Jakmile rozhodnutí obdrží, můžete se na nás obrátit a my vám pod¨radíme formu tohoto právního aktu.

Jinak bych chtěla doporučit, aby se obrátil na sociální odbor obce s rozšířenou působností  a  požádal si o příspěvek na péči v rámci závislosti na péči druhé osoby. Jak situaci popisujete, jsem toho názoru, že by mu měl být přiznán alespoň  I stupe’n závislosti, který  se dává, když člověk potřebuje pomoc a nebo celkovou péči při více než 14-ti úkonech denně.

I  v této souvislosti by jste se na nás mohla   obrátit a sice na tel.č. 266 753 422. kdy jsme vám od pondělí do pátku v době od 9.00 do 16.00  k dispozici. 

S pozdravem.

JUDr. Věra Dreslerová