Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Pracovni uraz-postup+V pripade invalitidy postup+na co mi vznikne narok

Autor Frantisek
Předmět Pracovni uraz-postup+V pripade invalitidy postup+na co mi vznikne narok
Dotaz Dobrý den mám dotaz ohledně prac.úrazu.Pracuji jako dělník ve výrobě tažené a loupane oceli,od roku 2008 na dobu neurčitou,namahava práce prendavani kulatin,predelavani linky atd.věci cca.20kg.Dne 22.4.2013 jse mi stal v práci pracovní úraz levého zápěstí od téhož dne pn.-prac.úraz.Kopie úrazu mám 100% bez mého zavinění,1svedek.Dnes 26.3.2014 mi skončila podpurci doba a před 4 dny jsem byl u doktora v nemocnici od něhož mám pn+operater zápěstí jestli mám zažádat o prodlouzeni podp.doby nebo inv.důchod a sám mi napsal navrch na inv.důchod,jelikož jsem po operací zápěstí pretrhane vazy a předpokládá že půjdu jeste na další protože stále nedokazi zvednout těžší věc něco s kostickama v zápěstí+ následek pretrzenych vazů.Mám tedy více otázek.Na co budu mít nárok a hlavně jak mám postupovat v případě neuznani inv.důchodu komisi a návrat do prace když ji nebudu moc vykonávat ze zdrav.duvodu i když neuznani je malá pravděpodobnost.Dále v případě 1,2 stupně invalitidy na co budu mít nárok a jak mám postupovat při návratu do práce(Má jse prý jít k zavodnimu lékaři ihned? a jak je to s prac.zařazením mám jít na to samé místo kde jsem pracoval?)Dále v případě 1,2 stupně invalitidy mi zaměstnavatel nechá stejnou výši platu+inv.důchod a mužů dělat to samé co jsem dělal i když si nedokážu představit jak bych tu dosavadní práci dělal tak mě to zajímá jak to funguje,nebo je pravidlem že vám musí změnit prac.zařazení a snížit plat kvůli důchodu.Ale přeci jen kdybych to zkusil nějaký čas ve stejném nebo jiném prac.zařazení a pak zjistím že jsem udělal chybu že tu práci prostě nemůžu vykonavat zanikne mi tím nárok na rentu,nebo když pak půjdu na tu další operaci to budou další dva měsíce prac.neschopnoti ale ne už jako prac.úraz a oni mě pak propustí s tím že znova marodim,nebo si najdou nějaký důvod též mi zanikne nárok na rentu?.A jak je to v případě 3 stupně invalitidy na co budu mít nárok a jak mám postupovat.Dále co když mi za dva roky odeberou inv.důchod též mi zaniká nárok na rentu?.A hlavně co mám a nemám podepisovat a co by nemělo chybět v posudku od komise a lékaře.Díky moc za pomoc a odpověď.S pozdravem P.Marek

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Marku,

nejlépe by bylo, kdyby Váš lékař požádal revizního lékaře Vaší zdravotní pojiš´tovny o prodloužení podpůrčí doby pracovní neschopnosti. Tuto dobu je možné prodloužit až o jeden další rok. V této prodloužené podpůrčí době byste mohl požádat o invalidní důchod. Žádost se podává na OSSZ a je nezbytné, aby žádost o ID byla podpořena stanoviskem Vašeho ošetřujícího lékaře a jeho doporučením. Předpokládám, že Vám bude přiznán I. nebo II. stupeň invalidity. Po ukončení pracovní neschopnosti je nezbytné požádat zaměstnavatele o přeřazení na jiné pracoviště, protože předpokládám, že vzhledem k úrazu nebudete moci vykonávat předchozí zaměstnání. POkud byste jej vykonával, tak byste pravděpodobně o důchod přišel. Zaměstnavatel však může prohlásit, že pro Vás nemá jiné pracovní uplatnění a může Vám dát ze zdravotních důvodů výpověď. V takovém případě je nezbytné se okamžitě přihlásit na ÚP. Pokud byste neuspěl se žádostí o ID, tak můžete podat námitku, přídně správní žalobu.

S pozdravem Václav Krása

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením. Aktuálním projektem je sbírka na elektrický vozík pro sedmiletou Klárku, které lékaři ve dvou letech diagnostikovali Spinální muskulární atrofii. Cílem je vybrat pro Klárku částku ve výši 180.000 Kč. Více o Klárce na www.klarcinblog.cz. Pojišťovny nechtějí přiznávat elektrický vozík dětem mladším deseti let.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.