Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

pracovní úraz-odstupné-odškodnění

Autor Zdeněk Vršek
Předmět pracovní úraz-odstupné-odškodnění
Dotaz

Dobrý den. Moje manželka pracuje jako poštovní doručovatelka už 17 let a je od 3.12. 2012 v prac.neschopnosti s pracovním úrazem. Záda, krk a koleno. Záda a krk ji ošetřující lekař dal dopořádku, ale s kolenem šla letos v dubnu na operaci. V té době jí vedoucí začal uhánět, kdy příjde do práce. Operace dopadla dobře, ale koleno je bolestivé. Doktor manželce napsal, že doručovatelku už nebude moc dělat, že by to koleno nemuselo vydržet. Od června je v psychiatrické ambulanci z důvodů vztahů v zaměstnání. Ošetřující lékař ji nedoporučuje návrat do původního zaměstnání. Doba léčení bude dlouhodobá. V té době přišlo od vedoucího a spolupracovnice udání na sociálku, že marodí neoprávněně a že se chystá na dovolenou. Přišlo předvolání na sociálku, kde se vše vysvětlilo ve prospěch manželky. To, když vedoucímu nevyšlo, tak manželku nařkl, že sebrala balík, který se ztratil před rokem v září 2012. Během těchto událostí došlo u manželky k nárustu úzkosti a proto došlo k hospitalizaci na psychiatrii. Zde jí ošetřující lékař doporučil, že musí co nejdříve nebo okamžitě ukončit pracovní poměr jinak, že do toho stavu upadne znovu a problémy se navrátí.

Proto se chci zeptat zda bude mít manželka nějaký nárok na odstupné, odškodnění, když podá výpověď sama a nedá ji zaměstnavatel. Manželka je pořád v pracovní neschopnosti s pracovním úrazem. Děkuju.

 

 

 

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Vršku,

pokud Vaše paní podá výpověď z pracovního poměru, tak nebude mít nárok ani na odstupné a ani na podporu v nezaměstanosti. proto Vám tento krok zásadně nedoporučuji. Doporučuji Vám, aby Vaše paní požádala o invalidní důchod. Myslím, že vzhledem k jejímu zdravotnímu stavu a dlouhodobé pracovní neschopnosti by žádost měla být úspěšná. Žádost se podává na OSSZ a měl by ji doporučit ošetřující lékař.

S pozdravem Václav Krása

 

Vážený pane, rád jsem Vám poradil, a pokud budete opět potřebovat mojí radu, můžete se na mě kdykoliv obrátit s dotazem. Dovoluji si Vás poprosit také o pomoc. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, jejíž jsem předsedou, se v souvislosti s neustálým snižováním podpory státu, dostala do velmi složité finanční situace. Má povolenou sbírku. Pokud byste mohl Vy osobně, nebo někdo z Vašich blízkých přispět jakoukoliv částkou na tento sbírkový účet, velmi by nám to pomohlo při další důsledné obhajobě práv a zájmů osob se zdravotním postižením a jejich blízkých.

Číslo účtu je: 248896031 / 0300. Podrobnosti ke sbírce najdete na webu www.nrzp.cz. Předem Vám děkuji za Vaši snahu nám pomoci.