Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

posuzování ID při tzv. vzácných onemocněních

Autor Jana
Předmět posuzování ID při tzv. vzácných onemocněních
Dotaz Dobrý den pane Kráso, právě jsem otevřela posudek o invaliditě ,který mi přišel. Mám vzácnou metabolickou střádavou chorobu -Fabryho choroba. Od února jezdím již na substituční enzymatickou terapii- infuze 1xza 14 dní v Centru pro léčbu Fabryho choroby.Je to multiorgánové onemocnění a tělo je jím postupně devastováno. K jedním z projevů jsou i depresivní stavy. Je smutné, že přiznání ČID je bohužel na deprese a Fabry-jako devastující onemocnění je ohodnoceno pouze 10% přidanými .To snad ani není možné- nehodnotí se samo vzácné onemocnění jako celek . Vím, že jsou jisté tabulky- a ty jaksi nepočítají se spoustou nově diagnostikovaných nemocí. Pracuji jako pečovatelka -s tím, že dle LPK nejsou vhodné noční práce a psychicky náročné. Tak -to vše je práce pečovatelky. Námitku proti rozhodnutí se bojím podat - aby mi ještě neodebrali ten ČID . Práci pečovatelky také nemohu vykonávat -nezvládnu to psychicky ani fyzicky. A navíc omezující limit 2x měsíčně infuze v Praze v Centru .. Kdy dojde k nějaké aktualizaci tabulek, podle kterých lékaři LPk hodnotí ? Mám na Vás jednu otázku- pokud podá člověk námitku proti rozhodnutí -tak dozví se to ten posudkový lékař , co vystavoval posudek? Sám ošetřující lékař mi řekl-že to nemají posudkoví lékaři rádi-že většinou pak sníží invaliditu nebo odeberou. Děkuji za Váš čas Jana

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Jano,

přiznám se, že příliš nevím jak Vám poradit. Je jasné, že Vaše nemoc bude pokračovat a její projevy budou stále větší. To by měl vzít posudkový lékař v potaz. Přesto bych Vám v této fázi doporučil, aby jste si např. za rok požádala o plný invalidní důchod s tím, že došlo ke zhoršení zdravotního stavu a nejste schopna vykonávat žádné zaměstnání. Pokud nyní podáte námitku, tak je pravděpodobné, že podklady pro ni bude zajišťovat lékař, který Vás posuzoval. Pokud již nyní nemůžete vykonávat zaměstnání je nezbytné, abyste se hned přihlásila do evidence Úřadu práce jako uchazečka o zaměstnání. Je to proto, aby Vám byla počítána náhradní doba pro účely důchodového pojištění.  

S pozdravem Václav Krása


Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji