Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Posudkový lékaři

Autor Karolína
Předmět Posudkový lékaři
Dotaz

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat podle čeho posuzuje posudkový lékař zdr.stav k invalidnímu důchodu.V loňském roce mi posudková lékařka v Praze sdělila že nemám nárok na invalidní důchod,protože můj zdr.stav není tak závažný( je mi 39 let a vloni  jsem prodělala spontání plicní PNO,post Tbc léze v plicních vrcholech,četné buly na obouch plicích,středně pokročilý emfyzém) a dle posudkové lékařky se můj  stav zlepšuje.Poté jsem podala odvolání a tam už se se mnou nebavil nikdo a byla jsem vyhozena.Nyní jsem podávala žádost opět,ale už v Jablonci,protože jsem se přestěhovala.Lékařka mi sdělila že nebude posuzovat  nálezy z plicního,protože jsou v normě,ale posoudí nálezy ohledně mé páteře.Dosáhla jsem  na 25 % na pátěř a 5% na plíce.Důchod mi přiznán nebyl a  u odvolací LPS v Liberci mi naopak řekli že nevidí dle nálezů(těch stejných) žádný problém s páteří a budou posuzovat plíce.Přidali se mi psychické problémy-DG.F321 a bylo mi řečeno že mám pít meduňkový čaj,cvičit jógu a že se vše upraví a že bych měla odejít z péče pražských lékařů,protože mi nejen špatně léčí a píší špatně a neuplně lékařské nálezy,ale že i léky mi předepisují jiné než by měli a pomohl by mě Nimesil  spolu v kombinaci s Ibalginem.Tak by mne jen zajímalo jak je možné že jeden lékař posuzuje a ,,boduje,, jednu diagnózu a druhý lékař jinou.Důchod mi nepřiznali ani nyní,že prý problémy jsou jen přes psychiku a tu až si dám dohromady tak mi bude podstatně lépe a žádné zdr.problémy nepocítím.Děkuji za Váš názor.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Karolíno,

nevím jak je možné, že každý lékař potvrdil zdravotní stav jinak. Pokud jde o posuzování zdravotního stavu při žádosti o ID, tak to se řídí vyhláškou č. 359/2009 Sb., o stanovení míry invalidity. V této vyhlášce jsou jednotlivé diagnózy a k tomu uveden procentní pokles pracovní aktivity.

S pozdravem Václav Krása