Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Posudkový lékař

Autor Markéta Bottová
Předmět Posudkový lékař
Dotaz

Dobrý den, moje maminka (49 let) je již 18 let v PID pro stále se zhoršující epidurální fibrózu (následek nepovedené operace vyhřeznuté bederní ploténky), výrůstky kolem páteře jí utlačují nervy, takže má necitlivou LDK, má zhoršující se problémy s chůzí a stále častější pády, trpí částečnou inkontinencí moči, má velmi silné bolesti zad, kvůli kterým už šest let užívá opiáty (Fentanyl, OxyContin), již několik let má průkazku ZTP, v poslední době se přidaly časté závratě a nevolnosti, nespavost, deprese. Lékaři nedávají žádnou šanci na zlepšení, spíš naopak.

Nyní začala její zdravotní stav přezkoumávat posudková lékařka OSSZ, která jí vyhrožuje, že jí inv. důchod sebere. Poslala maminku na vyšetření CT, v nemocnici ho odmítli provést s tím, že posudková lékařka sama o sobě není oprávněna takové vyšetření žádat, navíc pro lepší posouzení maminčina stavu je vhodnější MRI. S posudkovou lékařkou po telefonu mluvil primář neurologického oddělení, prý ten rozhovor byl dost vyhrocený. Následně volala posudková lékařka mamince a obviňovala jí z toho, že na CT vyšetření odmítla jít a že z toho vyvodí důsledky.  Přitom maminka na to vyšetření chtěla jít, do nemocnice se dostavila, ale prostě jí ho odmítli udělat.

Maminka se doma hroutí, bojí se, že jí důchod seberou. S jejím zdravotním stavem by nebyla schopná docházet do žádného zaměstnání.

Chci se zeptat, zda je možné zažádat o výměnu posudkového lékaře, popř. si na chování a jednání lékařky stěžovat.

Předem děkuji za odpověď

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Bottová,

doporučuji Vám podat stížnost na posudkovou lékařku. Stížnost adresujte na pana MUDr. Rostislava Čevelu, ředitele odboru posudkové služby MPSV ČR, Karlovo náměstí 1., 120 00 Praha 2. Bude dobré když ve stížnosti uvedete, že jste celou záležitost konzultovala se mnou, a že jsem Vám tento postup doporučil. Současně byste měla podat stížnost na Okresní správu sociálního zabezpečení. Bylo by dobré, kdybyste ke stížnosti přiložila zdravotní zprávu Vaší maminky a také stanovisko jejího neurologa.

Přeji Vám všechno dobré v roce 2010.

Václav Krása