Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

posudek o invaliditě

Autor Dana Majíčková
Předmět posudek o invaliditě
Dotaz

Vážený pane Kráso,

dne 11.2.2013 jsem podala správní žalobu do Plzně na zrušení rozhodnutí o přiznání invalidního důchodu III.stupně. Překvapilo mě, že před vlastním soudem probíhá opět posudková komise, která hodnotí zdravotní stav navrhovatele. Té jsem se zúčastnila v Plzni 16.5.2013. Komise  rozhodla tak jak posudková komise ČSSZ v Karlových Varech (jsem z Karlových Varů), že mi snižují invalid.důchod z III. na I.stupeň.

Ptám se, posudková komise Ministerstva práce a sociálních věcí (v mém případě v Plzni) a komise ČSSZ (v mém případě v K.Varech) -obě instituce spadají přeci pod jedno ministerstvo, a to MPSV. To je docela jasný, že si nebudou odporovat ne?

Má potom význam chodit k soudu, když se přiklánějí k posudku PK MPSV? Tuto informaci mám od tajemnice komise MPSV. Zase se u soudu budou řídit procentními mírami poklesu pracovní neschopnosti.

Jsem po úmrtí syna (v roce 2003) a byla mi diagnostikována středně těžká posttraumatická porucha s typickými příznaky. Ta pořád trvá, užívám antidepresiva. Podle procentní míry musíte ležet v ústavu, aby byl uznán vyšší stupeň invalidity. Co to je za nesmysl. Jak můžou vědět jak mi je. Hrozně, nerada chodím mezi lidi, převážně mě všichni štvou atd atd. To nemá význam Vás tím zatěžovat. Ještě podotýkám, že jsem po onkologické léčbě (rok 2008-Non-Hodkginský lymfom), jsem v remisi.

Vlastně mi jde o to, že zdravotní stav posuzují dvě komise, které spadají pod jedno ministerstvo.

Teď se zruší s-karty (hurá!) a hlavně Vaší zásluhou, za což velké díky. Viděla jsem Vás u Jílkové, jste pěkně asertivní, nedáte se. Ale kdo zaplatí ty finanční ztráty, exministr Drábek asi ne. Zase na to doplatíme my invalidé. Já toho Drábka asi ........

Děkuji a přeji Vám vše dobré.

Dana Majíčková

 

 

 

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Majíčková,

přiznám se, že tomu také nerozumím, protože správní soud by měl především posoudit, zda posuzující orgán vzal v úvahu všechny skutečnosti při svém výroku. Pokud si však soud vyžádá posouzení zdravotního stavu, tak má na to právo.

S pozdravem Václav Krása

Vážená paní, rád jsem Vám poradil, a pokud budete opět potřebovat mojí radu, můžete se na mě kdykoliv obrátit s dotazem. Dovoluji si Vás poprosit také o pomoc. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, jejíž jsem předsedou, se v souvislosti s neustálým snižováním podpory státu, dostala do velmi složité finanční situace. Má povolenou sbírku. Pokud byste mohla Vy osobně, nebo někdo z Vašich blízkých přispět jakoukoliv částkou na tento sbírkový účet, velmi by nám to pomohlo při další důsledné obhajobě práv a zájmů osob se zdravotním postižením a jejich blízkých.

Číslo účtu je: 248896031 / 0300. Podrobnosti ke sbírce najdete na webu www.nrzp.cz. Předem Vám děkuji za Vaši snahu nám pomoci.