Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Posudek o ID

Autor Tomáš
Předmět Posudek o ID
Dotaz

Dobrý den měl bych na vásdotaz.. mám ČID 1 stupně už 8 let a na komisi jsem už byl za tu dobu několikrát a vždy jsem dostal pokaždé 35 % z důvodu mé nemoci POTS (posturální ortostatický tachykardický syndrom). Letos na jaře jsem měl úraz, spadl mě na prsty pravé ruky betonový obrubník. Po púlročním léčení mi nakonec zůstaly trvalé následky v silně omezené hybnosti třetího a čtvrtého prstu pravé ruky s dosti omezeným úchopem celé ruky... Lékaři mě oznámily že  už s tím nejde nic děla, že tento stav už mi zůstane a dále bych to měl řešit s posudkovou komisi, že bych prý podle součastných tabulek měl dostat 15 - 25 % sníženou pracovní schopnost. A ted k mému dotazu: posudkový lékař dostal všechny náležitosti a dokumenty k  předešlému stavu s POTS i k mému novému stavu s prsty na pravé ruce....Pozvali si mě před komisi avšak zabývaly se nakonec jenom s mým předešlým stavem s POTS u kterého můj  stav se nijak nezlepšuje nýbrž naopak zhoršuje, ale i tak jsem místo  35% dostal už jen 10% k tomu 10% zvýšení na mou předešlou profesi řidič dohromady 20% takže mi byl odebrán ČID 1... moje zdravotní problémy s pravou rukou, i když tam měly na stole všechny náležitosti a lékařské zprávy, vůbec nebyli posuzováni posudkovou komisí. Tento zdravotní problém mě avšak činí největší problémy, já jsem pravák a nedokážu si třeba ani ukrojit chleba pravou rukou nebot nedokážu prstama pevně chytit nůž a spousta jiných činnosti kde je potřeba stisku a ohebnosti prstů.... To si sama posudková určuje se kterýma zdravotníma problémama se bude u člověka  zabývat a podle nich posuzovat snížená procenta, jen aby hlavně mohla odebírat částečné důchody? Ted už jen čekám až mě příjde písemné rozhodnutí. Myslíte že má cenu se odvolávat .... Děkuji za odpovět

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Tomáši,

při posuzování míry invalidity se posuzuje pouze ztráta pracovních schopností u hlavní diagnózy a procento ztráty pracovních schopností může  být navýšeno max. pouze o 10%. To je pěkná lumpárna. Pokud však ve Vašem případě jste byl opakovaně posuzován a vždy Vám byl stanoven I. stupeň ID, doporučuji Vám, abyste si určitě podal námitku. Podává se prostřednictvím OSSZ na ČSSZ. V případě, že byste neuspěl, můžete ještě podat správní žalobu ke krajskému soudu. U této žaloby se neplatí poplatky.

S pozdravem Václav Krása