Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Posudek ID bez rozhodnutí o posouzení - druhý dotaz

Autor Žaneta Doležánová
Předmět Posudek ID bez rozhodnutí o posouzení - druhý dotaz
Dotaz Dobrý den pane Kráso, v nedávné době jste mi odpovídal na dotaz ohledně nesouhlasu posudku o ID. Stalo se něco čemu dost dobře nerozumím... Dostavila jsem se na OSSZ na které mi byl vydán "Posudek o invaliditě", s tím, že nesouhlasím. Pracovnice úřadu mi řekla, že spolu teď zajdeme k lékaři, který mě posuzoval a že on sám rozhodne, zda mám vůbec nárok na vyšší stupeň ID. Naštěstí lékař měl dovolenou, tak se nic nekonalo. S tím, že mi bylo sděleno ať donesu nové lékařské zprávy (nevím jak nové, když to bylo cca 3 neděle od doručení posudku), aby se na to mohl můj posuzující lékař podívat a zhodnotit zda budu mít nárok na zvýšení stupně ID či nikoli. Přijde mi to dost nelogické, aby ten samý lékař posuzoval, to co již jednou posoudil a zároveň si to kontroloval a rozhodoval o tom mimo lékařskou kontrolu, zda mám nebo nemám nárok na vyšší stupeň ID. Nehledě na to, že to není jen posudkový lékař, nýbrž vedoucí posudkových lékařů. Do dnešní doby mi nepřišel "Posudek o rozhodnutí" i přesto, že jsem si o něj žádala. Nevím, zda se vůbec posílá v případě, když přijde poštou "Posudek o invaliditě" a zda na něj mám vůbec nárok. A nevím zda mohu podat po delší době ještě nesouhlas s "Posudkem" a kam tedy? Anebo rovnou zažádat o zvýšení ID? Děkuji mnohokrát za Váš čas a odpověď

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Doležánová,

je potřeba rozlišit, zda se jednalo o rozhodnutí o přiznání o ID, nebo pouze o posudek o invaliditě. Posudek o invaliditě není rozhodnutí ve správním řízení, a tudíž je možné o něm debatovat s posuzujícím lékařem a vyjádřit svůj nesouhlas. OSSZ má za povinnost Vám na požádání posudek o invaliditě zaslat. Vaše vyjádření však nemá váhu odvolání. Až obdržíte rozhodnutí o přiznání stupně ID, musíte do 30 dnů podat námitku, pokud s rozhodnutím nebudete souhlasit. Námitka se podává prostřednictvím OSSZ, které vydalo rozhodnutí a adresuje se na ČSSZ, Křížová 25, 155 00 Praha 5.

S pozdravem Václav Krása

Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji