Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

posouzení svéprávnosti

Autor Eva Fišerová
Předmět posouzení svéprávnosti
Dotaz Vážený pane Kráso, moje příbuzná dostala pro svého syna předvolání k psychiatrovi z důvodu přezkumu jeho zdravotního stavu jako podklad pro soud (posouzení svéprávnosti). Syn má těžkou formu Downova syndromu, nemluví, nikdy nechodil do školy. Nyní je mu 47 let a navíc onemocněl Alzheimerovou chorobou. Je zmatený, nechce nikam chodit, nechce do schodů, bezdůvodně křičí, neodhadne kam si sedá, napadá matku, mění nálady, je vzdorný. Jeho matce je 74 let, je vdova, nemá auto, vůbec neví, jak ho má k psychiatrovi dostat. Když jsme volali do ordinace, zda je nutná osobní návštěva, když musí mít dost podkladů o stavu dotčeného, bylo nám řečeno, že musí bezpodmínečně přijít. Každému musí být jasné, že přezkum je v těchto případech zbytečný, nevím, proč v nařízení nejsou alespoň ti nejhůře postižení vyňati z této státní mašinerie. Každý den péče o takto nemocného člověka je peklem, ve kterém stát zdatně přitápí pod kotlem. O nějakém porozumění a empatii úřadů nelze vůbec hovořit, je mi to docela líto.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Fišerová,

v této věci Vám nejsem schopen poradit. Možná byste mohla zkusit, zda by synovi Vaší příbuzné nepředepsal ošetřující lékař sanitu k převozui, protože se jedná o zdravotnické vyšetření. Jiný způsob jak řešit situaci není.

S pozdravem Václav Krása

Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamy na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji