Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Posouzení stupně mentální retardace

Autor Ivana Mroviecová
Předmět Posouzení stupně mentální retardace
Dotaz

Dobrý den, prosím Vás o radu, kam se obrátit (psycholog nebo psychiatr) s požadavkem na posouzení zdravotního stavu - konkrétně stanovení stupně mentální retardace. Všechny posudky mojí sestry, které jsem doma našla po úmrtí rodičů, stanovují těžkou mentální retardaci. Při žádosti o příspěvek na motorové vozidlo byla konstatována pouze střední - zřejmě existuje novější posudek, který nemám k dispozici. Ráda bych nechala vypracovat nový posudek, ty co mám jsou staré již 20 let. Je možné, že se stupeň mentální retardace může změnit s ohledem na nabyté životní zkušenosti sestry? Za Vaši radu předem děkuji, s pozdravem Ivana Mroviecová

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Mroviecová,

nejlépe bude, když požádáte psychiatra o posouzení zdravotního stavu Vaší sestry. Pokud je Vaše sestra zbavena svéprávnosti, tak je logické, abyste tak učinila Vy.

je důležité také, kdo je ustanoven opatrovníkem Vaší sestry. Pokud jste to Vy, tak můžete za ní ve věci zdravotní péče jednat. je sice pravda, že u postižení mentální retardací může dojít v období let 25 - 30 k určitému příznivému posunu, ale tyto schiopnosti takový člověk poměrně rychle ztrácí. proto mi přijde zvláštní, že by došlo ke změně stupně postižení. je důležité, abyste měla nové zdravotní posouzení.

S pozdravem Václav Krása

Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji