Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

poptávka

Autor Jana Hráská
Předmět poptávka
Dotaz

Dobrý den ještě se na Vás obracím s dotazem ohledně PID. Již 6 rokem pobírám pl. ID. Teď se však bodové ohodnocení změnilo. Nyní jsem se vrátila opět z psychiatrie, kde v propouštěcí zprávě mám " pacientku považujeme nadále za neschopnou soustavné výdělečné činnosti ". Diagnóza je napsaná

Zákl.dg.: F410  Panická porucha

Dg.souhrn: F61  Smíšené a jiné poruchy osobnosti

F31     Škodlivé použití sedativ či hypnotik

A mě by zajímalo zda se tyto 3 body z psychiatrie sečítají či nikoli, protože pokud by se to bralo jen z Dg F410 tak bodové ohodnocení nedosahuje 70 bodů a tudíž by mi byl odebrán PID i když i nemocnice můj stav posoudila za pracovně neschopný a já pracovat ani v nejmenším nezvládám. Vím že se jiné nemoci k té hlavní nepřičítali. Tyto mám však všechny z psychiatrie. Vůbec se v tom teď nevyznám tak jestli by jste mi to mohl trochu vysvětlit. Mám jí nyní před komisi a strašně se bojím co bude dál. Děkuji Hráská Jana

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Hráská,

podle vyhlášky č. 359/2009 Sb., o posuzování invalidity se jednotlivé diagnózy nesčítají. Vezme se za základ hlavní dg. a bodové ohodnocení je možné zvýšit o 10 % bodů, pokud jsou ještě další obtíže. Stanovisko Vašeho lékaře je důležité. Pokud však nebudete pozvána k přezkoumání Vašeho nároku na ID nemusíte se ničeho obávat. Sama nemáte povinnost hlásit změnu zdravotního stavu.

S pozdravem Václav Krása