Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

pomoc

Autor jirina
Předmět pomoc
Dotaz

Dobry den pane Krasa..

Muj syn ma 38 let           je od 30.1.2010 PN ,po tezkem urazy hlavy.Behem leceni     vzhledem jeho zdravotniho stavu ktery se dosud nezlepsil jsem nucena se o neho starat 24 hod. denne.muj syn je ochrnuty na levou cast tela[je levak] nastala zmena osobnosti  jeho            mozkove funkce   jsou snizene tak ze se musi ambulantne navtevovat psychiatra.Ja jsem zplnomocnena ho zastupovat ve vsech pravnich zalesitostech,proto ze jeho zdravotni stav nezmenil pozadli jsme o ID.Dne 9.12.2010 jsme byli pozvani LPK.Podle vyjadreni posudkoveho lekare byla memu synovi priznan ID 1. stupne.Bylo mi doporuceno zruzeni PN a vyckani rozhodnuti o ID.Muj dotaz zni 1.je tento postup spravny,2 nesouhlasim ID 1 stupne,prosim o radu jak mam dal postupovat.Dekuji za vasi pomoc JIRINA

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Jiřino,

pokud je Váš syn opravdu postižený jak popisujete, tak se domnívám, že přiznání ID I. stupně není adekvátní. Doporučuji Vám tento postup.

Od 1. ledna 2010 mohou žadatelé o důchod podat proti rozhodnutí České správy sociálního zabezpečení námitky. Až dosud bylo rozhodnutí ČSSZ konečné a jedinou možnost obrany představovala soudní cesta. Podání námitek však není zcela bez úskalí. Pokud žadatel námitky neuplatní, nemůže se později obrátit na soud a žádat soudní přezkum rozhodnutí ČSSZ. Soud by takovou žádost odmítl s odůvodněním, že žadatel nevyčerpal všechny možnosti obrany. Lhůta pro podání námitek také není příliš dlouhá – námitka musí být uplatněna do 30ti dnů od doručení rozhodnutí o důchodu a žadatel ji musí zaslat přímo ČSSZ. Pokud ji omylem zašle soudu, nikoli ČSSZ, riskuje, že 30ti denní lhůta uplyne marně. Soud totiž nemá povinnost postoupit omylem doručenou námitku správnému adresátovi. Po uplynutí lhůty už není šance na jakoukoli změnu. Námitka se podává na ČSSZ, a to prostřednictvím OSSZ. Domnívám se, že je lepší podat námitku prostřednictvím OSSZ, protože ČSSZ se stejně obrátí na OSSZ o informace. Takže to znamená, že adresovat námitku budete na ČSSZ, ale podáte ji na OSSZ. Upozorňuji Vás ještě, že námitka nemá odkladný účinek, to znamená, že důchod Vám bude odebrán. Pokud námitka bude přijata, případně budete se dále soudit a vyhrajete, tak Vám důchod bude zpětně vyplacen.

Zatím bych PN nerušil, protože rozhodnutí o ID může trvat poměrně dlouhou dobu a Váš syn by byl zcela bez finančních prostředků. PN je možno se souhlasem revizního lékaře prodloužit na celkovou délku 2 roky. S pozdravem      Václav Krása