Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

podpora v nezaměstnanosti + žádost i onvalidní důchod

Autor Marie Lišková
Předmět podpora v nezaměstnanosti + žádost i onvalidní důchod
Dotaz

Dobrý den,

  mám bratra 57 let, kterého jsme v prosinci nechali prohlédnout lékařem pro neuspokojivý zdravotní stav. Lékaři zjistili vysoký obsah cukru v krvi (kolem 30 jedn.), hmotnost na 190 cm je 49 kg. Po 14 dnech pobytu v nemocnici odjel domů. Zaregistroval se s naší pomocí na úřadu práce a začal pobírat podporu v nezaměstnanosti. V březnu pro svůj zdravotní stav a na popud ošetřujícího lékaře zažádal o invalidní důchod, minulý týden mu bylo zasláno rozhodnutí z ÚSSZ  - Praha 5, Křížová 5 o zamítnutí. Jde o to, že mu byla již v březnu zastavena podpora v nezaměstnanosti a invalidní důchod zamítnut a nyní je absolutně bez prostředků. V domě není ani voda a elektřina, ani by neměl na to vše platit a je v zuboženém stavu. Paradoxem je, že je bývalý chartista a byl pro nepohodlnost tehdejšímu režimu vystěhován násilně mimo Prahu.  Teď je úplně sám. Na koho se nyní obrátit a jak rychle situaci řešit? Sama jsem pracovně mimo republiku, jen 1 - 2x do roka v Čr na dovolené. Pokud by bylo potřeba přiblížit vše detailněji, jsem ochotna napsat více a podle toho, co vím.

 

Děkuji, M.Lišková

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Lišková,

nejlépe bude, když se obrátíte na obec, která by měla zajistit nezbytné služby. Dále Váš bratr požádá na Úřadu práce o dávky hmotné nouze. Dále je možné podat námitku proti rozhodnutí o zamítnutí žádosti o ID. Pokud se mu však cukrovka zlepší a Váš bratr nemá žádné další zdravotní postižení, tak se obávám, že mu nebude invalidní důchod přiznán. Doporučuji Vám také, aby byl Váš bratr v evidenci Úřadu práce, protože tak mu nevzniká dlůh na zdravotním postižení a jsou mu započítávány 3 roky jako odpracované do nároku o starobní důchod.

S pozdravem

Václav Krása