Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Podmínky pro přiznání ČID

Autor Kachtíková Květa
Předmět Podmínky pro přiznání ČID
Dotaz

Dobrý den, v roce 2009 jsem žádala o přiznání ČID s diagnózou: chronické lumboischilagie s poruchou statiky a dynamiky páteře při diskopatii L2/3, L5/S1, lumbální spinální klaudikace. Poúrazová artróza TC. Roky se léčím s vysokým tlakem a mám problémy se štítnou žlázou. ČID mi přiznán nebyl, je 20% znevýhodnění. Od té doby jsem přišla o práci a prošla jsem si ÚP a třemi krátkodobými zaměstnáními. Zhoršila se mi štítná žláza a mám psychické problémy, se kterými se léčím. Špatně spím, motá se mi hlava, jsem nesoustředěná, roztřesená, plačtivá. I přes radu psychiatra ať změním práci, jsem znovu zkoušela pracovat jako telefonistka v coolcentru. Je to jediná práce, kterou dokáži sehnat. Je mi 56 let a mám 4 a 1/4 roku do důchodu. Po třech zkušebních dnech (v době vycházky) jsem musela odejít, bylo mi hodně zle. Nemohla jsem dýchat, třepala jsem se, domů jsem se dostala jako ve snách. Bojím se už jakékoliv práce, že ji nezvládnu. 12.11. jdu na LPK, protože už 9tý měsíc jsem na neschopence. Myslíte si že mám šanci získat alespoň 1. stupeň ID abych nebyla zcela bez prostředků? Už nevím kudy dál. Děkuji za odpověď.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Kachtíková,

pokud jste již devět měsíců v pracovní neschopnosti, domnívám se, že máte šanci získat ID. Pokud neuspějete, doporučuji Vám, abyste podala námitku a případně také správní žalobu. Je potřeba se bránit.

S pozdravem Václav Krása