Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Plny invalidni duchod

Autor ILLES
Předmět Plny invalidni duchod
Dotaz

Dobry den pane Krasa,chtel bych se vas zeptat jestly je mozny ze mi vezmou plny invalidni duchod kdyz jsem po 3 operacich obou kotniku.Jeden kotnik se mi uzdravil po operaci ale z druhou nohou mam stale problemy,byl jsem na kontrole na traumatologii a tam mi rekly ze kotnik v poradku neni a ze by bylo nejlepsi se podrobyt dalsi operaci kde by mi to zlomily a daly titanovi srouby,operace se uzpodrobyt nechci jelikos se bojim ze bych o nohu upne prisel.Vcera jsem byl na komisi kde mi bylo receno ze uplne mi berou p.i.d.3 stupne invalitydy na 0 lekar mi napsal jen 15 bodu.Necitim se nato ze se muzu vratit do normalni prae a nohy zatezovat vydrzim jen chvilku na nohou a bolesti mam neustale.Dekuji ILLEŠ

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Illeši,
skutečně je možné, že při změně zdravotního stavu může dojít k odebrání ID bez náhrady.
Doporučuji Vám tento postup:
 
Od 1. ledna 2010 mohou žadatelé o důchod podat proti rozhodnutí České správy sociálního zabezpečení námitky. Až dosud bylo rozhodnutí ČSSZ konečné a jedinou možnost obrany představovala soudní cesta. Podání námitek však není zcela bez úskalí. Pokud žadatel námitky neuplatní, nemůže se později obrátit na soud a žádat soudní přezkum rozhodnutí ČSSZ. Soud by takovou žádost odmítl s odůvodněním, že žadatel nevyčerpal všechny možnosti obrany. Lhůta pro podání námitek také není příliš dlouhá – námitka musí být uplatněna do 30ti dnů od doručení rozhodnutí o důchodu a žadatel ji musí zaslat přímo ČSSZ. Pokud ji omylem zašle soudu, nikoli ČSSZ, riskuje, že 30ti denní lhůta uplyne marně. Soud totiž nemá povinnost postoupit omylem doručenou námitku správnému adresátovi. Po uplynutí lhůty už není šance na jakoukoli změnu. Námitka se podává na ČSSZ, a to prostřednictvím OSSZ. Domnívám se, že je lepší podat námitku prostřednictvím OSSZ, protože ČSSZ se stejně obrátí na OSSZ o informace. Takže to znamená, že adresovat námitku budete na ČSSZ, ale podáte ji na OSSZ. Upozorňuji Vás ještě, že námitka nemá odkladný účinek, to znamená, že důchod Vám bude odebrán. Pokud námitka bude přijata, případně budete se dále soudit a vyhrajete, tak Vám důchod bude zpětně vyplacen.
 
S pozdravem
Václav Krása