Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Plný a častečný invalidní důchod

Autor petr hajek
Předmět Plný a častečný invalidní důchod
Dotaz

Dobrý den pane Krása  , vím že jste kompetentní , a vážím si Vaší práce , ale  nespletl  jste  se  s tím ČID ? , že stát platí za všechny důchodce ,  Zdravotní pojištění , je jasné . Ale  z  Vaši odpovědi zde ,  na dotaz , že  i  za částečně    invalidní  občany , kteří nejsou zaměstnáni , platí Sociální důchodové pojištění  Stát  , jsem v rozpacích .  Kdyby tomu tak bylo,  byl bych mile překvapen , a jen bych se ujistil , že s lidmi není jednáno fér a jsou jim často zamlčovány důležité informace .. Jsem častečně inval  od roku 1990 po uraze  , a ze stránek ČSSZ   vyplívá ,  že stát platil za ČID občany důchodové socialní pojištění pouze do roku 1995 , po  roce 1995  pry už toto pojištění stát nehradí . Proč   tedy  ČSSZ , vyžaduje když  máte   částečný  inv.důchodu , a žádáte o plný inv.důchod ,  jestli máte  odpracovaných v  posledních 10  letech  5 roků , a když nemáte tak máte smůlu  . Mě  bylo řečeno , že  pokud nemám , odpracováno, tak mě  plný inv. důchod mohou přiznat , ale nezvýší se mě  finančně , jelikož nemám těch 5 z 10 . Jak to tedy je ? a ještě ,   je někde možnost detailně si toto vše prostudovat , bod po bodu  , co a jak , podle jednotlivých zákonů, předpisů, nebo vyhlášek ? na stránkách  ČSSZ ,které jsem pročetl , tam se  nedovíme , totiž vše . Děkuji Vám za odpověd  Hájek

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Hájku,

já jsem konkrétně neuvedl, že stát platí sociální pojištění, ale že jsou takovému člověku započítávány roky do nároku na starobní důchod. Dnes stát neplatí za nikoho sociální pojištění, ale jsou situace jako např. pobírání invalidního důchodu, podpora v nezaměstnanosti, studium apod., kdy občan neplatí sociální pojištění, ale tyto roky jsou mu započítávány jako odpracované při nároku na starobní důchod. Proto také, příslušné předpisy vyžadují, aby člověk při stanovení např. částečného invalidního důchodu měl odpracovaná léta, pouze u invalidity z mládí tento požadavek není. Domnívám se, že jsem vždy tuto věc takto formuloval.

Děkuji za pochopení.

S pozdravem.

 

Václav Krása