Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

PID 3 stupeň

Autor Ema
Předmět PID 3 stupeň
Dotaz

Dobrý večer pane Kráso,

,  byl mi přiznán ID 3 stupně, který vznikl následkem pracovního úrazu.Dnes mi lékařka oznámila, že mi  musí ukončit mou  pracovní neschopnost .Zítra musí moje maminka toto ukončení zanést mému zaměstnavateli,  jelikož jsem byla dnes hospitalizována (se stejnou diagnozou související  s pracovním úrazem)..Měla bych mít nárok na odstupné, mám však obavy, aby mi zaměstnavatel nepsal neomluvenou absenci a na tomto podkladě by mne mohl propustit.Od počátku PN mi dělal problémy, proto mé obavy.  Musím dát výpověď já, nebo zaměstnavatel mi? Pokud já  , jak by měla znít. Moc děkuji za Vaši odpověď s pozdravem Ema..

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Emo,

pokud Vám byl přiznán ID 3. stupně, může s Vámi zaměstnavatel rozvázat pracovní poměr ze zdravotních důvodů a nemáte nárok na odstupné. Pokud máte přiznaný důchod s dodatkem, že jste osobou, která může pracovat za mimořádných podmínek, potom nemusíte dávat výpověď a můžete pracovat dál. Viz. § 39, odst. 4, písm. f), zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění. Pokud tuto větu nemáte uvedenu v rozhodnutí o přiznání ID, měla byste sama ukončit pracovní poměr. Při pobírání ID 3. stupně Vám může být proplaceno maximálně 70 dní pracovní neschopnosti. Pokud je ještě nemáte vyčerpané, tak je nesmysl, aby Vám lékařka v době Vaší hospitalizace ve zdravotnickém zařízení ukončovala PN.

S pozdravem Václav Krása