Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

PID

Autor Škrabalová Jitka
Předmět PID
Dotaz

Dobrý den pane Kráso,chtěla jsem se zeptat,maminka měla plný invalidní důchod  rok a teď jí ho vzali,chtěla by napsat odvolání,ale neví,jak ho správně formulovat,chci se zeptat,jestli se tam musí uvádět nějaké paragrafy ze zákoníku a co tam má přesně napsat,víme,že odvolání se má podat do 30 dnů a ještě se chci zeptat,jestli při projednání inval.důchodu bude muset opět jít před komisi tam,kde byla nebo může jít někam jinam.Nechápu,jak komise může vzít člověku po roce úplně důchod,jen proto,že má dobře zhojenou jizvu,ale pohybovat se nemůže.Děkuji za odpověď,nashledanou Škrabalová

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Škrabalová,

doporučuji Vám tento postup.

 

Od 1. ledna 2010 mohou žadatelé o důchod podat proti rozhodnutí České správy sociálního zabezpečení námitky. Až dosud bylo rozhodnutí ČSSZ konečné a jedinou možnost obrany představovala soudní cesta. Podání námitek však není zcela bez úskalí. Pokud žadatel námitky neuplatní, nemůže se později obrátit na soud a žádat soudní přezkum rozhodnutí ČSSZ. Soud by takovou žádost odmítl s odůvodněním, že žadatel nevyčerpal všechny možnosti obrany. Lhůta pro podání námitek také není příliš dlouhá – námitka musí být uplatněna do 30ti dnů od doručení rozhodnutí o důchodu a žadatel ji musí zaslat přímo ČSSZ. Pokud ji omylem zašle soudu, nikoli ČSSZ, riskuje, že 30ti denní lhůta uplyne marně. Soud totiž nemá povinnost postoupit omylem doručenou námitku správnému adresátovi. Po uplynutí lhůty už není šance na jakoukoli změnu.

S pozdravem Václav Krása