Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

PID

Autor Vladimír
Předmět PID
Dotaz

Dobrý den!

Rád bych se zeptal na možnost - pokud existuje - přepočtu PID. Ten pobírám od r. 1987. V té době jsem měl po studiu a pracoval jsem cca 2 roky, následoval ČID  a zhruba v r. 1986 roční zhoršení zdravotního stavu na jehož základě mi byl přiznán PID. Mé výdělky po škole byly velmi nízké a z nich se později vypočítával i důchod. Sice občas k navýšení dojde, vzhledem k valorizaci,ale pro život je to dost nereálné. Osobně znám případy, kdy byl mým vrstevníkům přiznán ČID a jeho výše dosahuje takřka stejné částky jako můj PID. Chápu, že vše závisí na  příjmech, ze kterých je důchod vypočítán. Ale jak jsem od svých 23 let mohl mít příjmy, když jsem PID navíc podle paragrafu s písmenem / a? Pokoušel jsem se i o samostatnou, nenáročnou práci jako OSVČ,ale mé výdělky byly zanedbatelné, činnost jsem i ze zdravotních důvodů zrušil.

Děkuji za Vaši odpověď.

Vladimír

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Vladimíre,

přepočet jakéhokoliv důchodu není možný. Jedinou cestou jak dosáhnout přepočtu je zříci se důchodu a potom o něj opět požádat. Vzhledem k tomu, že jste pravděpodobně nevydělával, tak se obávám, že by to pro Vás nemuselo být výhodné. Musel byste mít někoho, kdo Vám předem propočte nový důchod. Vzniká ještě jedno riziko, že Vám nebude opětovně vyměřen PID. Je to pro Vás riziková věc.

S pozdravem Václav Krása