Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

OZZ a úrazová renta

Autor Ladislav
Předmět OZZ a úrazová renta
Dotaz Dobrý den pane Kráso, jsem pobíratelem renty ( pracovní úraz )r.2009, renta přiznána v r. 2011 po dvouletém dohadování. Byl jsem i operován (ruptura rotárové manžety ) zároveň impigment syndrom IIIst., hybnost omezena. Zaměstnavatel mě tehdy propustil nebyl jsem schopen vykovávat původní profesi ( horník ). Zároveň v roce 2010 jsem žádal o inv.důchod - dali mi 30% snížení pracovní schopnosti a doslova mi tehdy řekli, že je to jedno že stejně budu mít rentu. Nejsem zvyklý být doma, tak nyní pracuji lehčí fyzická práce, ale čím jsem starší tak je výkonnost horší a bolestivější. Když jsem se snažil najít práci jako např.vrátný nechtějí mě, jen OZP nebo OZZ. Informoval jsem se na osobu zdravotně znevýhodněnou, to je pro ty co nedosáhli na těch alespoň 35%, ale paní doktorka mi řekla, ať to nechám být, že by mi mohli snížit rentu. Pane Kráso můžete mi aspoň trochu poradit či osvětlit jak to ve skutečnosti je? Děkuji předem Ladislav

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Ladislave,

domnívám se, že může být pro Vás opravdu výhodnější, když vše necháte jak je. Mohl byste požádat o invalidní důchod, ale to by znamenalo, že budete znova zdravotně posouzen. Při tomto posouzení by mohlo dojít k tomu, že máte jiné zdravotní potíže, které nejsou z důvodu Vašeho zaměstnání v dolech. V takovém případě byste opravdu mohl o rentu přijít. Ostatně, pokud by Vám byl ID přiznán, tak o stejnou částku Vám bude snížena renta.

S pozdravem Václav Krása

Budu rád, pokud si prohlédnete reklamy na mém webu www.vaclavkrasa.cz