Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Otázka

Autor Světlana Fagulcová
Předmět Otázka
Dotaz Dobrý den,po onkologické léčbě mi byl přiznán ID III.stupně(inv.dukt.karcinom pravé mammy,st.III.B,provedena mastektomie s disekcí pravé axily,podávána adjuvantní chemoterapie,následně radioterapie,pozitivní BRCA 2,trvá sekundární lymfedém PHK a pr.hemithoraxu,dále se léčím pro M.Bechtěrev dg.spondylis ankylosans gr.III. s až středně těžkým omezením pohyblivosti páteře),2014 mi přiznali ID II.stupně s tím,že od kontrol upuštěno - významnou změnu nelze očekávat,ale můj zdravotní stav se zhoršuje,po denziometrii mi našli poč.osteopenii trochanteru , osteopenie L4,obstřiky do pravého zápěstí nebo kolene už ani nepočítám, před týdnem mi našli Bakerovu cystu-sama praskla, po návštěvách na rehabilitaci mi paní primářka našla další problémy,hlavně pravé strany těla. Chci se zeptat,jestli si mohu zažádat o III.stupeň ID?Mám obavu ,aby nevzali to co mám,pracuji jako prodavačka.Děkuji za odpověď

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Fagulcová,

o zvýšení stupně ID si samozřejmě můžete požádat, ale není to věc jednoduchá. ID se přiznává pro ztrátu pracovních schopností a vždy se posuzuje hlavní diagnóza, což je u Vás pravděpodobně bechtěrevova nemoc.  Pokud by došlo k zhoršení této nemoci, tak asi by nebyl problém s přiznáním III. stupně ID. Pokud však máte další zdravotní obtíže, tak zákon stanoví, že ostatní zdravotní postižení může ovlivnit přiznání ID maximálně o 10 %. To znamená, že pokud máte napříjklad ztrátu pr. schopností 55 %, tak by Vám mohla být zvýšena ztráta pr. schopností na 65 %, což však nestačí k přiznání III. stupně ID. Přesto se domnívám, že žádost podat můžete a uvidíte sama, jak vše bude posuzováno.

S pozdravem Václav Krása

Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji