Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Osoba zdravotně-znevýhodněná od 1.1.2015

Autor Petr Štola
Předmět Osoba zdravotně-znevýhodněná od 1.1.2015
Dotaz

Dobrý den,

moc prosím o radu. Mám dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav a již v minulosti jsem byl 2x plně uznán jako osoba se změněnou pracovní schopností či osoba zdravotně znevýhodněná.

Konkrétně mám astma bronchiale 3. stupně, alergie na pyl - břízy, potraviny (užívám kortikoidy), dále mám steatózu - steatofibrózu jater a dlouhodobě vysoké jaterní testy GMT 9.50, opakovanou tvorbu střevních polypů a také atopický ekzém na rukou od  narození. Navíc v současné době mám také v práci velký stres, kdy beru léky na uklidnění.

Teď  v květnu jsem  požádal na OSSZ o přiznání statusu osoby zdravotně znevýhodněné, které mě bylo zcela zamítnuto. Čekám na vydání rozhodnutí a určitě se odvolám. Vždy předtím bylo schválení žádosti úspěšné.

Lékářkou OSSZ mě bylo řečeno, že teď od ledna 2015 jsou přísnější podmínky a já nemám zase tolik závažných nemocí a tedy  na to nemám nárok. Prý se to dává absolventům škol nebo nezaměstnaným. Mám se prý odvolat, jsou sami zvědavý, jak v takových případech rozhodně vyšší orgán.
Tak jako minule, i teď pracuji v kanceláři a lékařka mi teď tvrdila, že mám vyhovující pracovní podmínky ( mám třeba dnes, zítra můžu být bez práce) a tím moji žádost neuznává. K žádosti jsem doložil veškeré dostupné lékařské zprávy, včetně potvrzení alergologa, dermatologa atd. Sama lékařky říkala, že pro mě platí zákaz práce v prašném prostředí a fyzicky namáhavé práce.

Moc prosím o radu, jak postupovat v tomto případě?

Jsou nějaké interní postupy ČSSZ? ( tabulky)

Došlo opravdu k nějakému zpřísnění?

Moc děkuji za odpověď a přeji hezký den

 

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Štolo,

k žádnému zpřísnění podmínek při posuzování osoby zdravotně ýznevýhodněné od 1. 1. 2015 nedošlo, alespoň o tom nevím. Také není pravda, že status OZZ se dává absoloventům škol nebo nezaměstnaným. Doporučuji Vám podat stížnost na GŘ ÚP k paní ředitelce Průžkové, email milena.pruzkova@uradprace.cz.

Je samozřejmé, že po doručení rozhodnutí se musíte odvolat, a to Krajskému ÚP. Důležité je, abyste uvedl věty, které Vám tvrdila posudková lékařka.

S pozdravem Václav Krása

Budu rád, když mi rozkliknete reklamy na mém webu. Děkuji