Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Osoba zdravotně znevýhodněná

Autor Jaroslava
Předmět Osoba zdravotně znevýhodněná
Dotaz

Dobrý den,mám dotaz.Žádala jsem o ČID,z důvodu degenerativních změn na páteři,posudkový lékař uznal že jsem nemocná a mám velké problémy s pracovním zařazením ale jelikož mi to prý netlačí na nerv nemůže mi ČID přiznat.Kamarádka mi poradila abych na ÚP,kde jsem již 2 roky vedená ale bez podpory,zažádala o osobu zdravotně znevýhodněnou.Chtěla jsem se zeptat,to je něco jako ČID? Jsou vypláceny nějaké dávky,nebo jaké to má výhody?Jestli má smysl o to žádat.Nebo jestli jde znovu žádat o ČID ale u jiného posudkového lékaře?Předem děkuji za odpověď

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Jaroslavo,

skutečnost, že je někdo klasifikován jako osoba zdravotně znevýhodněná ještě neznamená, že má nárok na nějaké zvláštní dávky či kompenzace. Je to pouze jakési malé zvýhodnění v rámci ÚP při nabídce zaměstnání (musí se přihlížet ke zdravotnímu stavu). Osoba znevýhodněná má například vyšší koeficient životního minima, ale nic jiného. O ČID můžete žádat samozřejmě opakovaně, ale nemá smysl žádat každého půl roku.

S pozdravem Václav Krása