Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Opakované nepřiznání ČID při ulcerźní kolitidě

Autor Šimečková
Předmět Opakované nepřiznání ČID při ulcerźní kolitidě
Dotaz

Dobrý den pane Kráso,

moc bych chtěla poprosit o radu.  Pracuji jako administrativní pracovnice a již řadu let trpím ulcerozní kolitidou s velkými bolestmi břicha a následným zhoršením zdr. stavu vyplývajícího právě z tohoto onemocnění - např.  problémy se zády, šedý zákal, atd.). Můj stav se zhoršuje a za poslední rok jsem byla několikrát v pracovní neschopnosti delši než 1 měsíc. Současně mám jiné zdravotní problémy, které z Ulcerozní kolitidou již nesouvisí - páteř, revma v prstech, apod. V minulosti jsem si žádala 2x o ČID (nebyl mi přiznán z odůvodněním, že jsem nebyla v pracovní neschopnosti déle než rok a že nyní mám střeva v klidu, ať přijdu až budu mít větší problémy), letos jsem zažádala znovu jelikož mi to bylo doporučeno mým gastroentologem. Posudkový lékař (totožný jako při minulém přezkumu) mi řekl, že mi ID nepřizná, že nyní nemám střeva v klidu a proč jsem si žádost podávala, když aktuálně jsem na pracovní neschopnosti, na které mohu být ještě dalších 8 měsíců. Zajímalo ho zda mě v práci mohou zaměstnat na poloviční úvazek a ať si to tedy vyřídím a řešim to takto (to z čeho budu žít ho nezajímá).  Ostatní zdravotní problémy smetl ze stolu (zprávy od revmatologa, kde je také popsánoé zhoršení mého stavu). Je skutečně pravda, že v době pracovní neschopnosti mi nepřiznají ČID? Nevím co dělat, protože v práci na 8 hodin pracovat nevydržím, a jen těžko mohu odhadnout kdy se můj zdrav. stav zlepší a kdy zhorší, abych se trefila do období kdy se smí žádat a kdy ne...Hlavně mě mrzí, že řešení pana doktora je marodit dalších 8 měsíců a pak doufat, že mi třeba ČID konečně přizná. Prosím moc o Vaši radu, co mohu nyní dělat? Jezdím i na klikiniku ISCARE do Prahy, kde mi byl ČID rovněž doporučen.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Šimková,

doporučuáji Vám, abyste podala do 30 dnů námitku o zamítnutí Vaší žádosti. Námitka se podává prostřednictvím OSSZ na ČSSZ, Křížová 25, 155 00 Praha 5. Pokud neuspějete s námitkou, tak je nezbytné do 60 dnů podat správní žalobu ke Krajskému soudu, u této žaloby se neplatí žádné poplatky a není třeba advokát. Musíte dokončit celý správní proces. Pokud cítíte, že posudkový lékař je proti Vám zaujat, můžete na něj podat stížnost na odbor posudkové služby, MPSV ČR, Podskalská 19, 128 01 Praha.

Doporučuji Vám, abyste bojovala. U typu Vaší choroby je ČID zcela běžně přiznáván.

S pozdravem Václav Krása

Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu. Děkuji.