Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Onkologický pacient-ČID

Autor Blanka Pospíšilová
Předmět Onkologický pacient-ČID
Dotaz Vážený pane Kráso, vím, že máte mnoho zkušeností, tak zkusím jestli neporadíte. V loňském roce jsem prodělala náročnou operaci pro nádor na vaječníku. Po operaci jsem podstoupila 7 chemoterapií- léčba ukončena 11/2016. V květnu mi končila podpůrčí doba a já jsem se rozhodla zažádat o invalidní důchod, protože jsem si nebyla jistá jestli návrat do zaměstnání zvládnu. I když dělám v kanceláři, tak tato nemoc a léčba mne zcela vyčerpala. Mám 5 roků do starobního důchodu, tak jsem si říkala, že pokud by mi byl přiznán invalidní důchod, jak je u onkologických pacientů běžné aspoň na dva roky, tak zbývající 3 roky bych řešila předčasným důchodem. Bohužel moje chyba byla, že jsem nedala třeba zprávu,že docházím díky nemoci na psychiatrii, myslela jsem si že rakovina je dost vážná nemoc k přiznání invalidního důchodu. Důchod mi přiznali v 1. stupni na jeden rok s tím, že příští rok mi ho vezmou. Bylo mi řečeno, že nemám náročnou práci a jestli chci ať podám námitku a nebo pokud se nebudu cítit dobře, tak po 190-ti odpracovaných dnech mám jít znovu na neschopenku. Vůbec jsem se nebránila. Do zaměstnání jsem nastoupila a požádala zaměstnavatele o zkrácený úvazek. Vím, že můžu podat námitku, ale pročetla jsem hodně dotazů od jiných lidí a mám obavy, aby mi nesebrali to, co mi před měsícem přiznali. Jinak moje ztráta prac. schopností byla ohodnocena pouze 40%./ještě v r.2011 jsem prodělala rakovinu štítné žlázy a léčbu radijódem- žádných 10% mi nebylo přičteno/. Mám jít do toho a zkusit podat námitku? Moc Vám děkuji za odpověď.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Pospíšilová,

možná by bylo lepší po půl roce odejít na nemocenskou a teprve po určité době 3-4 měsíců nemocenské požádat o zvýšení ID. Pokud požádáte v době, kdy budete normálně pracovat, tak se obávám, že můžete dokonce o ID přijít. Snažte se co nejvíce bránit tomu, abyste šla do předčasného starobního důchodu, protože to není výhodné. Protože Vám je více jak 55 let, tak můžete být v evidenci ÚP 3 roky, které Vám budou plně započítány do náhradní doby pro důchodové pojištění. Zvažte všechny okolnosti. Pokud Vám bude přiznán předčasný starobní důchod, částka Vám již nikdy nebude zvýšena, což není zrovna výhodné.


S pozdravem Václav Krása


Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji