Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Omezení svépravnosti

Autor Hanka
Předmět Omezení svépravnosti
Dotaz Dobrý den, mám 16 letého syna.Počítá funkčně do 10,nefunkční psaní píše jen obrovským velkým písmem spíše opis pokud chce psát bez opisu je to směs zamíchaných písmen,nefunkční čtení.Už přemýšlím nad budoucností.Má LMR,Austismus,hyperkinetický syndrom,epilepsii,špatná koordinace není schopen jít sám ze schodů,hyperakusie,Nutkavé chování - stereotipy.Směs poštižení odpovídá funkčně středně těžké až těžké postižení. Kluk nekomunikuje s cizími lidmi,nikam sám nechodí jelikož se bojí lidí,v obchodě i když tam jsme spolu nikdy nic nezplatí,když si kupujem venku jídlo vždy stojí opodál já objednám převezmu a předám klukovi.Nezná hodnotu peněz atd atd tad Vím že budu muset něco do 18let konat.Jenže vždy když čtu o omezení svépravnosti rozbrečím se.Mám se synem dobrý vztah,vím že si sám v budoucnu nic nezařídí a bude odemně pomoct potřebovat.Jak to udělat je i jiná možnost pomoci zastupování na úřadech,podepisovat za něj věci jako zástupce jinak než omezit jeho práva?Děkuju moc za odpověd

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Hanko,

především dnes není přípustné úplné zbavení práv. Soud, případně omezí práva pouze k některým záležitostem. Dále může Váš syn mít tzv. podpůrce, kteří mu mohou pomáhat při jeho rozhodování. Takže vlastně on rozhoduje, ale na základě doporučení podpůrců. V každém případě mu nezapoměňte požádat o invalidní důchod pro invaliditu z mládí. Žádost je třeba podat hned jak se přestane vzdělávat, ale určitě před dovršením 18 let věku. 

S pozdravem Václav Krása

Vážení, rád jsem Vám odpověděl na Váš dotaz ve svém volném čase. Velmi bych přivítal, pokud byste i Vy věnovali Váš čas na reklamy na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Je to moje jediná odměna za radu, kterou se Vám snažím pomoci. Předem Vám děkuji.