Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Odvolani,nebo nova zadost?

Autor Jana
Předmět Odvolani,nebo nova zadost?
Dotaz

Dobry den.Mnohokrat jste mi moc pomohl,proto se i ted obracim na Vas s prosbou o radu. V loni v listopadu mi byl pridelen CID,kdyz PL rekl doslova-myslel ze to bude jasne, no neurologicka karta je  ,,tenka,,  oproti revmatologicke.A protoze revmatologicke onemocneni nema potrebne procenta,je to jen na CID.  No uz tehdy jsem nebyla na tom dobre, ted je to omnoho horsi a bude se to zhorsovat. Chci se odvolat, no jeste mi nedoslo rozhodnuti z Prahy.  Mnohi vsak  rikaji, at se neodvolavam, ale at podam novou zadost.  Ja si myslim, ze bych se mela radeji odvolat.  Jqaky je vas nazoz?-odvolat se ,nebo podat novou zadost o PID ? 

Dekuji. Jeste Vam chci jednou podekovat za Vas cas a rady a poprat hezke Velikonoce.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Jano,

pokud došlo u Vás k dramatickému zhoršení zdravotního stavu, bylo by asi lepší podat novou žádost. V případě, že tomu tak není, doporučuji standardní postup, který je následující.

Od 1. ledna 2010 mohou žadatelé o důchod podat proti rozhodnutí České správy sociálního zabezpečení námitky. Až dosud bylo rozhodnutí ČSSZ konečné a jedinou možnost obrany představovala soudní cesta. Podání námitek však není zcela bez úskalí. Pokud žadatel námitky neuplatní, nemůže se později obrátit na soud a žádat soudní přezkum rozhodnutí ČSSZ. Soud by takovou žádost odmítl s odůvodněním, že žadatel nevyčerpal všechny možnosti obrany. Lhůta pro podání námitek také není příliš dlouhá – námitka musí být uplatněna do 30ti dnů od doručení rozhodnutí o důchodu a žadatel ji musí zaslat přímo ČSSZ. Pokud ji omylem zašle soudu, nikoli ČSSZ, riskuje, že 30ti denní lhůta uplyne marně. Soud totiž nemá povinnost postoupit omylem doručenou námitku správnému adresátovi. Po uplynutí lhůty už není šance na jakoukoli změnu. Teprve po uplatnění námitky je možné se obrátit se správní žalobou, která se podává u krajského soudu. U správního řízení ve věci invalidních důchodů se žádné soudní poplatky neplatí.

Přeji Vám radostné velikonoční svátky.

Václav Krása