Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Odvolání/námitky proti nepřiznání ID

Autor Hana Sýkorová
Předmět Odvolání/námitky proti nepřiznání ID
Dotaz

Vážený pane Kráso,

do nového roku přeji hodně zdraví, štěstí a energie.

Potřebuji poradit, jak má postupovat moje máma. Je po operaci páteře od října 2010, bohužel její lékařka pochybila a neposlala ji včas na rehabilitaci, kterou měla postoupit 6 týdnů od operace. Bohužel se na to přišlo pozdě a rehabilitace začně až během ledna t.r.. Nejsem lékař, ale myslím, že to mělo vliv na zdravotní stav, moje máma již několik let chodí do centra proti bolesti a bere opiové léky. Poslední dobou má silnější bolesti než před operací, léky na bolest nezabírají. Bere částečný invalidní důchod, zažádala si o plný, tento jí byl zamítnut, odvolala se, opět neuspěla s tím, že má jen 40%. Máma má ještě jiné zdravotní problémy, není schopná pracovat, ale nemocenská jí za 2 měsíce končí a pak by měla nastoupit do práce. Je ráda, že jakžtakž chodí, ale svoji práci (uklizečka) nemůže zvládnout a jinou nezíská. Jak má dále postupovat, aby jí byl přiznán PID? Co má na posouzení největší vliv, když dle tabulek nedostahuje potřebných 66 %, ale v bolestech se utápí denně a začíná mít i suicidní sklony? K psychologovi zatím nechodí. Pomohl by posudek od něj? Má se odvolat k soudu nebo opět námitkovat? Jaká je úspěšnost vyhraného sporu?

Děkuji za odpověď, Sýkorová

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Sýkorová,

obávám se, že pokud opakovaně byl požadavek na důchod III. stupně zamítnut, je problém se domnívat, že je možné jej získat jiným způsobem. Ošetřující lékař Vaší matky může požádat revizního lékaře zdravotní pojišťovny o prodloužení pracovní neschopnosti až o jeden rok. Doporučuji postupovat tímto způsobem a během prodloužené PN se snažit o zlepšení zdravotního stavu.

S pozdravem Václav Krása