Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

odvolání proti odebrání 1 stupně invalidity

Autor Josef Ženatý
Předmět odvolání proti odebrání 1 stupně invalidity
Dotaz Dobrý den, Od roku 2010 kdy mi bylo transplantováno srdce jsem pobíral invalidní důchod I. stupně. V roce 2018 kdy jsem šel na pravidelné přezkoumání ke komisi mi bylo naznačeno že mi uvedený důchod bude odebrán což se reálné za pár měsíců, tedy konkrétně pře cca. 14 dny stalo. Jako důvod bylo uvedeno, že jelikož chodím do práce bez ponížení pracovní doby a jsem plně zatížen není důvod mi uvedenou rentu ponechat. Nutné je podotknout že 100% pracovní poměr jsem měl hned po mém návratu do práce. Nerozumím tomu, že najednou to je důvod mi rentu odebrat až nyní kdy můj zdravotní stav je prakticky od té doby stále stejný. Pracuji na manažerské pozici a má námaha je hlavně a spíše psychického rázu. Můj zdravotní stav po takto závažném zákroku je prakticky stabilizovaný.. užívám léky, které budu užívat již do smrti. Snažil jsem se hned od začátku zapojit do normálního života a společnosti. Což se mi prakticky ve velmi krátkém časovém horizontu podařilo. Bohužel zdá se, že toto je p. doktorovi důvodem mi důchod odebrat. Druhá strana věci je ta, že lékaři v nemocnici IKEM, kde jsem se léčil a kam stále docházím na pravidelné kontroly mě ubezpečují že z podsaty diagnózy mám na první stupěň invalidity nárok. Toto doporučení mám i od mé lékařky z IKEMu uvedené v mých lékařských zprávách. Bohužel na rozhodnutí komise to nemělo žádný vliv. Na právu pobírát invalidní rentu se shodují všichni lékaři, kteří mě v IKEM znají a zároveň stejného názoru je i má obvodní lékařka. Můj dotaz je následující : mám na částečný invalidní důchod nárok nebo ne? Je podstatné kolik procent mám sníženou pracovní schopnost nebo je důležitá diagnóza, tedy transplantace srdce jako taková ?? Musím případně do prakticky již 3 týdnů podat námitku a ted se defakto odvolat. Jen nevím jestli mám šanci uspět. Osobně mi přijde že pravda bude někde uprostřed a jde spíš o osobní sympatie daného lékaře u posudkové komise. Pokud tedy budu podávat námitku , mám si ji nechat napsat od právnicky vzdělané osoby ? Nebo mi případně poradíte jak to formulovat Vy? Děkuji moc za Váš názor, a komentář případně radu jak formulovat námitku. Podle posudkové komise parazituji na společnosti a podle lékařů z institutu jako je IKEM mám nárok. Rád bych věděl kde je pravda. S přátelským pozdravem Josef Ženatý

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Ženatý,

 především u míry invalidity se nepodává odvolání, ale pouze námitka. Námitku musíte podat do 30-ti dnů a to prostřednictvím OSSZ, která rozhodla, ale adresovat ji musíte na ČSSZ, Křížová 25, 155 00 Praha 5. 

Podle vyhlášky 359/2009 Sb., kterou se stanoví míra poklesu pracovních schopností je v kapitole IX. v bodě 4 uvedeno, že po transplantaci srdce je i po stabilizaci třeba počítat s lehkým poklesem výkonnosti a je zde stanovena procentní sazba 20 až 40%. Tudíž záleží opravdu na úvaze posudkového lékaře. První stupeň ID je přiznáván při poklesu výkonnosti o 35%. Tudíž se domnívám, že stojí za to podat námitku, protože při Vaší jakékoliv činnosti musíte zohlednit skutečnost, že máte transplantované srdce.

S pozdravem Václav Krása

Vážení, rád jsem Vám odpověděl na Váš dotaz ve svém volném čase. Velmi bych přivítal, pokud byste i Vy věnovali Váš čas na reklamy na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Je to moje jediná odměna za radu, kterou se Vám snažím pomoci. Předem Vám děkuji.