Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Odvolání

Autor Vladislava Michelova
Předmět Odvolání
Dotaz

Dobrý den,na doporučení neurologa jsem si zažádala o ČID,jsem po operaci krční páteře již 7let.Dva roky po operaci jsem se cítila dobře,ale již 5let mám bolesti,které jsou bohužel častější a intezivnější.Nové operace se bojím a tak to řeším cvičením,rehabilitací a léky.ČID mi byl zamítnut,že jsem invalidní jen z 20%.K lékařské zprávě,moje p.doktorka doložila i zprávu z plicního(pro opakované záněty průdušek).Posudková lékařka mně vynadala,že absolvuji zbytečné vyšetření,že kdyby to tak dělal každý,kam by naše zdravotnictví přišlo.Dále mi doporučila,že jsem mladá(41let),ať si udělám rekvalifikaci.Zeptala jsem se jí,jestli by mi doporučila nějakou práci,ktará mne tolik nezatíží krční páteř.Na to odpověděla,že není úřad práce.Měla napsanou zprávu předem,její proslov mně přišel naprosto zbytečný.Neuroložka se divila,že mně ČID zamítli.Nyní jsem opět měla blokaci krční páteře,mám brnění v prstech a neustále studené ruce.Od 3.1 budu hospitalizovaná na rehabilitačním oddělení,kde i budu vyšetena na MR.Neuroložka mi doporučila,ať podám odvolání,že můj zdravotní stav je zhoršující.Nevím jak má odvolání vypadat,existují na to tiskopisy?A podle Vás,má smysl odvolání vůbec podávat?Moc děkuji předem za odpověď i Váš názor.Michelová

 

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Michelová,

doporučuji Vám, abyste podala námitku proti rozhodnutí o zamítnutí ID. Od 1. ledna 2010 mohou žadatelé o důchod podat proti rozhodnutí České správy sociálního zabezpečení námitky. Až dosud bylo rozhodnutí ČSSZ konečné a jedinou možnost obrany představovala soudní cesta. Podání námitek však není zcela bez úskalí. Pokud žadatel námitky neuplatní, nemůže se později obrátit na soud a žádat soudní přezkum rozhodnutí ČSSZ. Soud by takovou žádost odmítl s odůvodněním, že žadatel nevyčerpal všechny možnosti obrany. Lhůta pro podání námitek také není příliš dlouhá – námitka musí být uplatněna do 30ti dnů od doručení rozhodnutí o důchodu a žadatel ji musí zaslat přímo ČSSZ. Pokud ji omylem zašle soudu, nikoli ČSSZ, riskuje, že 30ti denní lhůta uplyne marně. Soud totiž nemá povinnost postoupit omylem doručenou námitku správnému adresátovi. Po uplynutí lhůty už není šance na jakoukoli změnu.  Současně Vám doporučuji, abyste podala stížnost na posudkovou lékařku na odbor posudkové služby MPSV ČR,  Podskalská 19, 128 02 Praha 2.

S pozdravem Václav Krása