Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

odvolání

Autor Naďa Placatkova
Předmět odvolání
Dotaz Dobrý den,pane Kráso, od r.2009 mám I.stupeň ID na Parkinsonovu chorobu.V r.2011 jsem byla na přezkoumání zdr. stavu-posoudili mě,že míra poklesu pracovní schopnosti 40%.V minulém roce se můj zdr.stav zhoršil-začala jsem se léčit na psychiatrii z důvodu Agorafobie s panickou poruchou.Z toho důvodu jsem si zažádala o zvýšení ID.Posoudil mě doktor,že míra poklesu pracovní schopnosti je o 50%-tudíž II.stupeň ID.Ještě s ohledem na zhoršení závratí v rámci centrální vestibulární poruchy-tím je zohledněna i přítomná psychická porucha.Z toho důvodu jsem od září 2014 v PN. Z Prahy mně přišlo rozhodnutí,že finanční částka pro II.stupeň ID je stejná jako pro I.stupeň ID.Nerozumím tomu,protože I.stupeň ID je od 35%-49%,II.stupeň ID je od 50%-69%.Míra mé pracovní schopnosti poklesla o 10% a překvapilo mě,že finanční částka zůstala stejná. Teď konečně dotaz-má cenu,abych se odvolávala? Děkuji za odpověď Naďa Placatková

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Placatková,

bohužel ČSSZ postupuje přesně podle zákona. V roce 2009 Vám nebyl přiznám ID I. stupně, ale ČID, který byl přiznáván osobám se ztrátou pracovních schopností od 33 % do 69 %. Od roku 2010 byly ID rozděleny do třech stupňů a to tak, že ČID byl rozdělen do I. a II. stupně. Takže u ID, které byly přiznány před rokem 2010, není žádný rozdíl ve výši důchodu u I. nebo II. stupně. Až teprve u ID přiznaných po 1.1.2010 se rozlišuje výše ID i podle přiznaného stupně.

Bohužel s tím nemůžete nic dělat, pouze usilovat o ID III. stupně.

S pozdravem Václoav Krása