Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Odebrání PID,následně po odvolání i ČID

Autor Eliška Štefková
Předmět Odebrání PID,následně po odvolání i ČID
Dotaz

Dobrý den,
je mi 36let a v roce 2002 mi byl pro dlouhodobě nepříznivý zdrav.stav (chron.zánět střev,dysp.sřev.syndrom)přiznán plný invalid.důchod,po třech letech pak bez sebemenších pochyb posudkové lékařky opětovně potvrzen.Koncem minulého roku jsem byla znovu přizvána ke kontrole a tam mi bylo sděleno (navzdory prohlubujícím se potížím a přibývajícím diagnózám), že 70% snížené práceschopnosti již nedosahuji, ale na částečný invalid.důchod nárok mám (ohodnoceno 40%). Jelikož jsem s tímto tvrzením nemohla souhlasit (zázračné zlepšení stavu bohužel nepociťuji), odvolala jsem se k soudu. Soud nechal přezkoumat novou komisí a ta mne právě dnes šokovala novým názorem, že již nedosahuji ani 40%,tudíž mi nenáleží ani důchod částečný. Můj dotaz-jak je to možné, že ještě před cca 2měsíci tomu tak bylo-byl zodpovězen tak, že jsem prý neměla mít invaliditu žádnou, už dávno, jinými slovy, že předchozí posudkové lékařky pochybily. Soud a předání nového rozhodnutí teprve proběhne a já bych se Vás ráda zeptala, je-li možné, aby komise, která případ přezkoumává, mohla odebrat i částečný ivalid.důch., přestože má žaloba byla sepsána na odebrání plného. Znamenalo by to, že pokud bych mlčky souhlasila s odebráním plného, tak jsem mohla ještě alespoň do nové kontroly pobírat částečný. Nevím, jak se na soud připravit, má-li to vůbec smysl, budu-li tam mít vůbec možnost promluvit nebo je vše také předem rozhodnuto. Děkuji za odpověď, s pozdravem Eliška Štefková

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Štefková,

bohužel tento postup je možný. Skutečně může dojít při přezkoumání až k odebrání částečného invalidního důchodu. Jak postupovat před soudem Vám může přesněji poradit můj kolega pan JUDr. Jan Hutař, e-mail: hutar@nrzp.cz, tel: 266 753 425. Pokud budete mít zájem můžete se na něj telefonicky obrátit.

S pozdravem.

Václav Krása