Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

odebrání PID při zhoršeném stavu

Autor Viola Ryšavá
Předmět odebrání PID při zhoršeném stavu
Dotaz

Dobrý den,
do léta  jsem byla v plné ID pro generační (oba rodiče si vzali život a můj 20letý syn je na tom jako začala já ve 30 - stupňuje se to). Oby lékaři na psych. i praktický se mnou velmi cíti ale bohužel dle nynějších zákonů jsou bezbranní. Trpím úzkostmi, depresemi provázející několikadenní migrény, nesnesitelné bolesti páteře a kloubů a již 3 roky nevycházím z domova, pouze dojíždím k lékařům. Někdy celé dny nemohu ani na zahradu s nepřekonatelným pocitem, že mi někdo vynadá, že nepracuji na zahradě a houpu se na stoličce a kouřím. Po zjištění, že mi byl odebrán na 40% se slovy, když  jste dojela za Zvole u Prahy až na LPK P.8 jste zdravá. Ve společnosti více než jednoho člověka koktám, je mi zle jako od srdce a nemohu si vzpomenout ani jak se jmenuji. Když jsem svědkem že někdo z mého hlediska někomu ublíží dostávám se do afektivních stavů a již několikrát jsem napadla a poranila. Žiji s rodinou 2 synové i manžel 25 let se mnou trpí ale nyní se mi nevšímá ve dnech hrůzy a já jsem za to vděčná Léky na bolesti, které od puberty beru již vůbec nezabírají (Coxtral, Tramal, Brufen aspirin) vše dvojitá dávka a nic. Naopak vysoké Kalium a endokrinolog hrozí dialýzou.
Jediné kdy se cítím jako člověk když si vemu Tramal s Lexaurinem, ale o tom pí psychiatr. nechce slyšet  prý skončím na Morfiu pokud to budu často brát. Tak zatím beru ob den, protože po dlouholetém zkoušení je to jediné co na 1/2 dne na psychiku zabere. Ob den ale ležím po dekou a z depresí mám smrtelnou únavu a výjevy z paralelních světů tak zkutečné že s nimi mluvím a když je halucinace krvavá kroutím se a dusím v polštářích zoufalý řev aby mi rodina neslyšela. V Bohnicích jsem byla 4X ale jen mě otupili Rivotrilem a vše se do měsíce vrátilo. Drží mi tu jen mladší syn, potřebuje mě a nechci ho opustit jak mi to udělala máma - i když to bylo kvůli mě (jedináček - od 17 let přes 20 operací - prsa,celý vnitřek a štítná žláza)
Ve dnech opojení po lécích vykonávám domácí práci databáze na internetu jako pracovní poměr pro ID na 2 hod.denně. Jsem za ni vděčná posiluje mi trochu mozek, který zoufale odumírá. Stačí když mám někam zavolat zkoutím se hrůzou celý den je mi zle a po telefonátu vyčerpaná dokáži prospat i 20 hod . Při výjezdech 3 dny před migréna a nespavost hrůzou že mi něco čeká, pak 2 dny nepřetržitý spánek a vyčerpání.
Lékaři mě nutí se odvolat že ČID nemá smysl, když do práce nemohu docházet ani 1 za týden, ale já nemám sílu cokoli udělat a stejně patřím ke stejné LPK a vše by se po roce opakovalo, takhle mám na 3 roky klid a  víc mi ublížit nemohou.
Promiňte za zdržení, jen jsem se chtěla zeptat, byl mi přiznán 14.10.tr po odebrání plněho 40% ČID a operátorka ČSSZ mi vysvětlila když jsem se ptala proč mi nepočítají tu domácí práci od 1.1.2009 abych po Novém roce zaslala kopii evidenčního listu a oni mi to dopočítají, ale já mám hrůzu, že se to bude brát jako přepočet po Novém roce a tím pádem by mi ještě o 2OOO snížily, protože budu v první skupině a to už se neuživím vůbec. Prosím jen zda se to přepočítání bude týkat toho data původního rozhodnutí 14.10.2009 a nebo zda raději nemám už nic podnikat.Moc děkuji za odpověď Viola Ryšavá

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Ryšavá,

předal jsem Váš dotaz do poradny NRZP ČR

S pozdravem Václav Krása

Vážená paní,

 

s hlubokým pochopením jsem si přečetla váš dotaz spojený s vylíčením vaší situace.

Jelikož píšete, že chcete mít klid alespoň po této stránce života, když vám byl  odňat PID, nebudu vám popisovat, co a jaké by byly možnosti při řízení o přiznání PID pomocí žaloby ke správnímu soudu.

 

Pokud však jde o  přepočet výše důchodu, pokud  žádost vznesete letos, bude vyřizována podle stávajících,pro letošek platných a závazných právních norem, i pokud by přišla na řadu jednání až v roce 2010.

 

Takže ano, přepočítávání se bude týkat rozhodnutí v roce 2009, a vycházet tedy z příjmů, které dodatečně doložíte. Ale z předložením potřebného dokladu nečekejte až do ledna 2010.

 

Pokud jste byla v roce 2009 uznána částečně invalidní, i když budete přeřazena do I důchodové skupiny, výše důchodu vám bude zachována.

Jinak vám skutečně od srdce přeji aby jste dál  bojovala se svou nemocí a mohla tak i nadále být oporou pro své děti a rodinu.

 

S pozdravem.

 

JUDr. Věra Dreslerová

Poradna pro osoby se zdravotním postižením a seniory NRZP ČR

tel.: 266 753 427

e-mail: poradna@nrzp.cz

www.nrzp.cz/poradna

Národní rada osob se zdravotním postižením ČR

Partyzánská 7, 170 00 Praha 7