Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

odebrání PID

Autor Iva Kolářová
Předmět odebrání PID
Dotaz Vážený pane Kráso.Prosím Vás o radu.Kde nebo na koho se mám obrátit.Jsem po léčbě rakoviny prsu,vysokodávkované chemoterapii,a transplantaci kostní dřeně.byla jsem v částečném invalidním důchodu ,chodila jsem pracovat, ale byla jsem stále unavená a ani zaměstnavatel na mě nebral ohled,na mojí změněnou pracovní schopnost.Zažádala jsem si o Plný invalidní důchod.Byl mi přiznán na 3 roky.V prosinci 2009 mi přišlo oznámení,že jsem invalidní 3.stupně.A 13.4.2010 jsem byla u posudkové komise,a tam mi řekli ,že mi ho snižují na 2.stupen.Přitom mám problémy s lymfatickým systémem-odstranění uzlin.A mám lymfedén,který je prakticky neléčitelný.2 krát do roka jezdím na lymfomasáže ,hrazené pojištovnou.Doma mám přístroj Lymfoven,na domácí péči,kterou si musím provádět denně.Dále jsem po hysterektomii,chodím na psychiatrii a beru antidepresiva.A dále chodím na neurologii,mám artrozu 3.stupně a vyhřezlou ploténku.Musím 2 krát za rok na rehabilitaci.Na posudkovém mi řekla p.doktorka.že si mám sehnat práci na 4 hodiny na vrátnici.Jistě víte jaké je to se zaměstnáním,problém ho sehnat a ještě když řeknu ,že mám invalidku.A v místě bydliště práce není.Pani d.mi řekla ,že se mám dát psychicky dopořádku a sehnat si práci a že to je na tu 2.stupen.Otřesné jednání,připadala jsem si jako,příživnice.Obrečela jsem to.Pane Kráso ,poradte mi co mám dělat.Prý odvolání nemá cenu a je marné,prý by to bylo ještě horší.Děkuji Kolářová.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Kolářová,

doporučuji Vám abyste postupovala tímto způsobem.

od 1. ledna 2010 mohou žadatelé o důchod podat proti rozhodnutí České správy sociálního zabezpečení námitky. Až dosud bylo rozhodnutí ČSSZ konečné a jedinou možnost obrany představovala soudní cesta. Podání námitek však není zcela bez úskalí. Pokud žadatel námitky neuplatní, nemůže se později obrátit na soud a žádat soudní přezkum rozhodnutí ČSSZ. Soud by takovou žádost odmítl s odůvodněním, že žadatel nevyčerpal všechny možnosti obrany. Lhůta pro podání námitek také není příliš dlouhá – námitka musí být uplatněna do 30ti dnů od doručení rozhodnutí o důchodu a žadatel ji musí zaslat přímo ČSSZ. Pokud ji omylem zašle soudu, nikoli ČSSZ, riskuje, že 30ti denní lhůta uplyne marně. Soud totiž nemá povinnost postoupit omylem doručenou námitku správnému adresátovi. Po uplynutí lhůty už není šance na jakoukoli změnu.

S pozdravem Václav Krása