Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

odebrání invalidního důchodu.

Autor Jaromíra Konvičková
Předmět odebrání invalidního důchodu.
Dotaz

Můj manžel  v roce 2003 následkem pracovního urazu přišel o oko .Po roce mu byl přiznám poloviční invalidní důchod a k tomu mu byla vyplácena renta do průměrného platu po odečtení minimání mzdy kterou si mohl přivydělat.Je vyden na uřadě práce od roku 2004 .V měsíci červnu mu byl posudkovým lékařem odebrán invalidní důchod.Proto se chci zeptat jestli bude mít nárok na rentu a jak se postupuje dál.Předem děkuji za odpověď .

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Konvičková,

předal jsem Váš dotaz do poradny NRZP ČR.

S pozdravem Václav Krása

Vážená paní.

 

Začnu trochu oklikou.

 

Píšete , že manžel je již od roku 2004 veden na ÚP.Naskýtá se otázka, jak to má s placením  sociálního pojištění na důchod. Při pobírání dříve částečného důchodu, nyní důchodu I. či II. stupně si někdy ZP osoby pojištění neplatí a doba  pak chybí při výpočtu invalidního či starobního důchodu.

Pokud jde o předmět vašeho dotazu, jak to bude s nárokem na rentu, když vašemu manželovi byl odejmut i důchod nižšího stupně , a to od června 2010.

 

I osoby zdravotně znevýhodněné mají nárok na dorovnání. Ale váš manžel musí vejít ve styk s příslušnou pojišťovnou, nahlásit změnu a předložit potvrzení o pracovních omezeních.

Opět by měl vycházet doplatek mzdy, tedy renta, z fiktivního platu, který figuroval i při doplatku v rámci částečné invalidity.

To znamená, že pojišťovna  musí vycházet z faktu, že v důsledku pracovního úrazu poklesla výdělečná schopnost vašeho manžela.

 

Dále bych vás chtěla informovat, že pokud manžel má sníženou schopnost vidění na druhé oko, nebo jiné omezení "zdravého" oka, nebylo by od věci uvažovat o tom, že si to odnětí  důchodu invalidního podá námitky. Po obdržení rozhodnutí o odnětí a při využití lhůty k námitkám, které toto rozhodnutí obsahuje.Hranice snížení  uplatnění při výdělečné činnosti může dosahovat až 50 %, což by na invalidní důchod I. stupně stačilo.

 

 

Tolik tedy v odpověď, buď volejte na níže uvedený telefon a nebo pište.

 

S pozdravem.

 

JUDr. Věra Dreslerová

Poradna pro osoby se zdravotním postižením a seniory NRZP ČR

tel.: 266 753 422

e-mail: dreslerova@nrzp.cz

www.nrzp.cz/poradna

Národní rada osob se zdravotním postižením ČR

Partyzánská 7, 170 00 Praha 7