Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Odebrání ID. Dotace pro chráněnou dílnu.

Autor Jarka
Předmět Odebrání ID. Dotace pro chráněnou dílnu.
Dotaz

Dobrý den, pane Krása, i když jsem 4 roky po operaci TEP kolene a bolesti hned od operace trvají, což je v záznamech od mého operujícího ortopéda uváděno,byl mi po 3 letech odebrán ID 1. stupně se slovy posudkového lékaře, že mám smůlu, že bolest není vidět, tudíž se nevejdu do tabulek a na body nedosáhnu. Mám požádat svého ortopéda o vystavení doporučení a podrobné zdůvodnění, jaké mám potíže. Připadá trapné, říkat lékaři, co má do doporučení napsat, ale asi mi nic jiného nezbyde, protože chci  podat  námitku k debrání ID. Chtěla bych vědět, jestli bude vůbec přihlíženo k novým zdravotním zprávám, nebo jen k těm, které jsem měla k dispozici u posudkové komise. Ještě bych Vás prosila o informaci, jestli mohu "Námitku" napsat svými slovy, nebo na určený formulář, který se mi zdá dosti složitý.

Další dotaz mám ohledně dotací pro chráněnou dílnu. Od listopadu 2011 jsem zaměstnaná jako domácí pracovnice pro CHD. Místo mi nabídl ÚP, kde jsem byla vedena bez nároku na podporu, tudíž jsem byla ráda, že si nějakou korunu přivydělám. Bylo pro mě velkým zklamáním, když po 3 měsících jsem obdržela jen 5 tisíc korun, přestože v pracovní smlouvě mám napsáno měsíční výdělek 6000. Na dotaz zaměstnavatelky, proč jsem dostala výplatu jen za 1 měsíc, když jsem měla nárok na plat za 3 měsíce, mi bylo sděleno, že dotaci od ÚP dostala až po 3 měsících, jakési zkušební době, kdy ÚP zjišťuje, jestli je její podnikání funkční a že než dotaci dostala,  musela by to hradit ze svého. Další výplatu mám dostat opět po 3 měsících, v měsíci květnu a už se děsím, že to bude zase nízká částka.Zdá se mi to nepoctivé ze strany zaměstnavatelky a pokud je to nefér jednání, ráda bych pomohla i ostatním, kteří se do podobné situace dostanou.  Děkuji Vám za odpověď. Jarka

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Jarko,

námitku proti odebrání ID I. stupně můžete napsat svými slovy. Důležité je, abyste zdůraznila, že posuzující orgán nevzal v úvahu všechny okolnosti zdravotního stavu. Váš ortopéd by si měl vzít vyhlášku 359/2009 Sb., o posuzování míry invalidity a podle ní napsat lékařskou zprávu, abyste se vešla do potřebných procent. Pokud jde o výplatu, tak Váš zaměstnavatel Vás pravděpodobně podvádí. Příspěvek od úřadu práce se vyplácí vždy za čtvrtletí zpětně, a to podle výše vyplacených mezd. Tudíž je možné, že zaměstnavatel může vyktivně psát, že Vám vyplatil mzdu. Doporučuji podat na něj stížnost buď u úřadu práce, nebo u inspekce práce.

S pozdravem Václav Krása