Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Odebrání ČID

Autor Štěpánka
Předmět Odebrání ČID
Dotaz

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, zda je vhodné se odvolat při odebrání ČID posudkovou lékařkou. Je mi 27 let, od roku 2004 jsem se léčila s těžkou mentální anorexií na psychiatrických klinikách V Praze a v Brně, nyní dle psychiatrického posudku nové lékařky, která mě viděla prvně v životě a od stolu, anorexii prý již nemám, neboť dle popisu je má hmotnost hraniční- pacientka ji vědomě udržuje restriktivní dietou. (Tímto projevem si protiřečí- vědomě si hlídám váhu a bojím se přibrat ještě více než nyní, to přeci není úplně v pořádku a zdravý člověk tolik neřeší.) BMI pro diagnozu mentální anorexie je dle posudkové služby 17,5, já mám nyní 17,6. Nemyslím si, že pouhé přibrání hmotnosti dokáže anorexii vymazat z mých myšlenek, když sice nyní jím, ale z jídla nemám potěšení, beru jej jako nutné zlo. V důsledku mentální anorexie mám sekundární osteoporozu-Z score prox. femuru i v oblasti bederní páteře je -2.8. Dle lékařky z densitometrie mám vysoké riziko zlomenin. Kosti mě dost bolí, i když to na mě není viditelně znát, asi tak jako na mě nyní není vidět podvýživa, protože pouze pak bych asi spadala do tabulek. Že je tato nemoc hlavně psychického původu už nikdo neřeší. Doposud jsem se vyhýbala jakýmkoliv sportům a aktivitám, kde by jen trochu hrozilo riziko poškození- zlomení kostí. Avšak dle posudkové lékařky je právě zlomenina kosti bod navíc pro získání ČID a pokud jsem neměla nic zlomeného, tak jsem vlastně zdravá. Jsem zaměstnaná v obchodě na částečný úvazek a nepřipadám si tak zdravá, že bych byla schopná stát 8 hodin na nohou a pracovat. Jsem velmi snadno unavitelná a stává se mi, že omdlívám v důsledku hypotenze. Jako vrchol při jednání s posudkovou lékařkou, vnímám její poznámku k mé osobě, že pokud jsem vystudovala VOŠ, nepotřebuji pobírat ČID, neboť práce v administrativě nepředstavuje zátěž pro člověka. Tento výrok podkopává nohy těm, kteří se snaží o získání lepší kvalifikace v životě.

Prosím vás o radu, zda má cenu v mém případě podat odvolání proti odejmutí ČID

S pozdravem Štěpánka

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Štěpánko,

nejsem posudkovým lékařem. nedokáži posoudit, zda se odvolat, či nikoliv. Záleží na vašem rozhodnutí. Odvolání se podává prostřednictvím námitky, kterou musíte odeswlat do 30 dní prostřednictvím OSSZ na ČSSZ.

S pozdravem Václav Krása