Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Odebrání ČID

Autor Alice Houšková
Předmět Odebrání ČID
Dotaz Dobrý den pane Kráso, jsem po vrozené luxaci kyčlů a před 13 lety na základě voperování endoprotézy a dlouhodobé nemoci mi byl přidělen ČID, na první posudkové komisi mi také bylo sděleno, že natrvalo, protože kyčel již mi nikdy nedoroste. Můj zdravotní stav se od té doby mírně zhoršuje, ale před 7 lety jsem našla práci na 8 hodin administrativního charakteru. Důchod mi byl sebrán letos a odvolala jsem se a dozvěděla jsem se, že již nezáleží na mém zdravotním stavu, ale rozhodující pro pobírání ČID je to zda pracuji. 3 roky se snažím najít práci na zkrácený úvazek, protože ani sedavé zaměstnání není na kyčle a s tím související skoliozu úplně ideální a mám bolesti. Práce ale na zkrácený úvazek není. V mé firmě se několikrát propouštělo, většinou starší lidé ( na oddělení jsem dnes nejstarší) ale vždy mi bylo řečeno že mě se o netýká, právě proto že má důchod.V případě, že se bude znovu propouštět je velká pravděpodobnost, že o práci přijdu a novou kterou bych mohla dělat již neseženu. Podle logiky věci, pokud se posuzuje dnes to zda pracuji a z toho důvodu jsem o důchod přišla, potom pokud budu propuštěna by mi měl být důchod vrácen. Vím že to tak není a mohu o něj požádat znovu až teprve až i můj druhý kyčel bude natolik zničen, že bude potřebovat vyměnit. Chtěla bych se zeptat, zda náhodou neexistuje nějaká hromadná žaloba, ke které bych se mohla připojit. Vím že mnoho lidí je na tom podobně jako já a myslím si že jednotlivec nemá šanci. Děkuji za přečtení mých řádků a případnou odpověď. S přáním hezkého dne Alice Houšková

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Houšková,

invalidní důchod se neodebírá, protože někdo začal pracovat. Je přiznáván proto, že tato osoba má objektivně zhoršené uplatnění na trhu práce a odvýjí se zásadně od zdravotního stavu. Nikde není napsáno, že osobě, která pracuje má být odebrán důchod. ID se určuje především podle vyhlášky č. 359/2009 Sb., o míře invalidity, která stanoví procentní ztrátu pracovních schopností u jednotlivých diagnóz. Doporučuji Vám, abyste podala námitku, a to prostřednictvím OSSZ na ČSSZ. Námitku musíte poslat do 30 dnů od doručení rozhodnutí o odebrání Vašeho ID. Se sepsáním námitky Vám pomůže poradna NRZP ČR, poradnanrzp@nrzp.cz, tel.: 266 753 427.

To co se Vám stalo je nepochybně porušení zákona a doporučuji Vám, pokud neuspějete s námitkou, podat správní žalobu. Poradna NRZP ˇˇCR Vám se vším pomůže.

S pozdravem Václav Krása