Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Odebrání částečného důchodu

Autor Krajčírová Gražyna
Předmět Odebrání částečného důchodu
Dotaz

Vážený pane Kráso, přes 10 let let se léčím s pátéří ( těžké degenerativní změny disku L5/S1 s jeho půrotruzí s maximem centrálně , s drobným samostatným sekvestrem za tělem L5 paracentrálně vlevo. V této výši je kanál šíře 7 mm. Ploténka L5/S1 snížena s dehydratací disku s impresí na durální vak a odstup S1 vlevo. V úrovní L3/L4 a L4/L5 snížení hydratace plotének. Spondylartrotické změny L4/L5 a L5/S1 bilat. Levostranný kořenový iritačně zánikový syndrom S1 na podkladě centrolaterální protruze ploténky L5/S1 komprimující durální vak i kořen. Kongenitální stenoza páteřního kanálu, spondylartrotické změny segmentů L4/L5 a L5/S1 bilat.)K tomu mám prolaps mitrální chlopně - předního cípu s regurgitací stopovou, arytmie - VES, SVES, LAH, dále alergií a astma, 2 gynekologické operace. Páteř operovat prozatím nechtějí vzhledem k rozsáhlosti zákroku. Pracovala jsem jako skladnice ve skladu potravin, toho času jsem bez práce, protože vzhledem k mému zdravotnímu stavu se mi práce těžko hlédá, je mi 51 let. Od roku 2004 jsem pobírala částeč. invalidní důchod, který mi byl posudkovým lékařem 9.6.2010 odebrán. Jsem zoufalá, byl to můj jediný příjem. Budu se odvolávat, ale jestli i to nevyjde, mohu znovu zažádat o invalidní důchod a po jak dlouhé době?    Děkuji předem za odpověď.   Gražyna Krajčírová

 

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Krajčírová,

až obdržíte rozhodnutí o odebrání ČID, doporučuji Vám tento postup.

Od 1. ledna 2010 mohou žadatelé o důchod podat proti rozhodnutí České správy sociálního zabezpečení námitky. Až dosud bylo rozhodnutí ČSSZ konečné a jedinou možnost obrany představovala soudní cesta. Podání námitek však není zcela bez úskalí. Pokud žadatel námitky neuplatní, nemůže se později obrátit na soud a žádat soudní přezkum rozhodnutí ČSSZ. Soud by takovou žádost odmítl s odůvodněním, že žadatel nevyčerpal všechny možnosti obrany. Lhůta pro podání námitek také není příliš dlouhá – námitka musí být uplatněna do 30ti dnů od doručení rozhodnutí o důchodu a žadatel ji musí zaslat přímo ČSSZ. Pokud ji omylem zašle soudu, nikoli ČSSZ, riskuje, že 30ti denní lhůta uplyne marně. Soud totiž nemá povinnost postoupit omylem doručenou námitku správnému adresátovi. Po uplynutí lhůty už není šance na jakoukoli změnu. Námitka se podává na ČSSZ, a to prostřednictvím OSSZ. Domnívám se, že je lepší podat námitku prostřednictvím OSSZ, protože ČSSZ se stejně obrátí na OSSZ o informace. Takže to znamená, že adresovat námitku budete na ČSSZ, ale podáte ji na OSSZ. Upozorňuji Vás ještě, že námitka nemá odkladný účinek, to znamená, že důchod Vám bude odebrán. Pokud námitka bude přijata, případně budete se dále soudit a vyhrajete, tak Vám důchod bude zpětně vyplacen. Požádat o důchod opět můžete, ale bylo by dobré, abyste byla před tím v dlouhodobé pracovní neschopnosti a doporučil Vám tento důchod Váš ošetřující lékař.

 

S pozdravem Václav Krása