Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

odchod do předčasného duchodu

Autor ivana sirotková
Předmět odchod do předčasného duchodu
Dotaz chtěla bych odejít do předčasného duchodu mám odpracováno 30let a tři děti bydlím v černé v pošumaví kde je těžké sehnat práci.problém je v tom ,že mám odpracováno 8,5 roku v bývalé jugoslavii v bosně hercegovině a nevím jestli se mi tyto roky počítají potvrzení-pracovní knížku-mám děkuji

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Sirotková,

k Vašemu dotazu sděluji následující :

Do předčasného důchodu můžete odejít za splnění podmínek vymezených v ustanovení § 31 zákona číslo 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, v platném znění:

• jestliže jste získala dobu pojištění nejméně 25 let,

• a jestliže do dosažení důchodového věku mu ode dne, od něhož

se předčasný důchod přiznává, Vám chybí nejvýše tři roky.

Neznamená to, že musíte odejít tři roky před důchodem. Do předčasného důchodu lze odejít tři roky nejdříve a v průběhu těchto tří let kdykoliv. Čím později půjdete, tím budete mít menší krácení důchodu.

Pokud se rozhodnete požádat o předčasný důchod podle § 31 zákona o důchodovém pojištění (do dosažení důchodového věku Vám chybí nejvýše 3 roky), pak bude Váš předčasný důchod krácen tak, že vypočtená výše procentní výměry předčasného starobního důchodu se sníží o 0,9 % výpočtového základu za každých i započatých 90 kalendářních dnů z doby ode dne, od kterého se přiznává předčasný starobní důchod, do dosažení důchodového věku.

Krácení procentní výměry je však trvalé. Přiznáním tohoto typu předčasného důchodu ztrácíte možnost požádat o přiznání obecného starobního důchodu.

Pokud budete mít další dotazy, prosím kontaktuje právní poradnu NRZP ČR e-mail: poradna@nrzp.cz nebo telefonciky : 266 753 427.

S pozdravem

 

Václav Krása