Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

odchod do PID

Autor Jan Mikulka
Předmět odchod do PID
Dotaz

Dobrý den,

Mám na Vás dotaz. Pobírám ČID a můj zdravotní stav se poslední dobou zhoršuje a vypadí to, že budu nucen požádat o PID. Jakým stylem mi bude vypočítáván PID, zda se bude vycházet z mého nynějšího výdělku nebo z původního ČID, nebo se sečtou příjem+ČID apd. Moc děkuji za vysvětlení

S přáním hezkého dne

Mikulka

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Mikulko,

vzhledem k nepřítomnosti pana předsedy Václava Krásy jsem převzala Váš dotaz k vyřízení a sděluji následující.

V rámci odpovědi na váš dotaz uvádím, že výpočet PID je nutno rozdělit do dvou časových  rovin. Od roku 1986 do konce roku 95 bude za rozhodující období  brán osobní vyměřovací základ složený  ze součtu  průměrných výdělků  a částky ČID, byl-li přiznán již v této době.
 
Od 1.1.1996 jenom výše průměrného výdělku.Vyměřovací základ by neměl být nižší, než kolik činil v předcházejícím období, ale tehdy platných právních úprav. Tedy nižší než do konce roku 1995. Pokud jste v částečném invalidním důchodu až po 1.1.1996, platí že za osobní vyměřovací základ  bude bránä výše průměrného výdělku.
S pozdravem.
JUDr. Věra Dreslerová
poradce NRZP ČR
tel: 266 753 422