Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Nový dotaz

Autor
Předmět Nový dotaz
Dotaz

DotazDobrý den. Před rokem mi byl přiznán plný invalidní důchod, nyní III. stupeň. Minulý týden jsem byla po roce pozvána k posudkovému lékaři ke kontrole a invalidní důchod mi byl snížen z III. stupně na I. stupeň. Jsem 1 rok po onkologické léčbě a dle pana doktora, poněvadž je můj stav z tohoto hlediska stabilizovaný zdravá, i když u mě přetrvávají následky onkologické léčby, dokonce mám více problémů, než před rokem a mám nemoc RS, u které mi následkem léčby došlo také ke zhoršení. Čekám, až mi přijde rozhodnutí a samozřejmě vznesu námitku proti rozhodnutí. Jelikož po jednání na posudkovém oddělení jsem na tom psychicky špatně, chtěla bych vědět, zda mi může zatím někdo poradit na základě mých zdravotních problémů, zda mi náleží ponechání invalidního důchodu III. stupně. Zdravotních problémů mám požehnaně, ale dočetla jsem se, že se hodnotí jen jeden zdravotní problém a pokud jich máte více, tak se procenta nesčítají. To přece není možné, můžete mi to vysvětlit. Přece není možné, když mám diagnózy 3, aby se hodnotila jen jedna a ostatní neexistovalo. Děkuji za radu

Odpověd na dotaz:

Vážená paní,

podle vyhlášky č. 359/2009 Sb., o posuzování invalidity se skutečně hodnotí pokles pracovních schopností podle základní diagnózy. Ostatní diagnózy mohou navýšit procento poklesu pracovních schopností nejvýše o 10 %. Kromě posudkového lékaře není nikdo schopen přesně určit zda máte či nemáte nárok na ID III. stupně. ID Vám bude v plné výši posílán ještě po celý rok od data rozhodnutí. Doporučuji Vám podat námitku a pokud byste s námitkou neuspěla, tak máte možnost obrátit se na soud se správní žalobou. Tato žaloba se podává na Krajském soudě příslušejícího k Vašemu bydlišti.

S pozdravem Václav Krása