Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Nový dotaz

Autor Petr
Předmět Nový dotaz
Dotaz Dobrý den,prosím o radu.V roce 2000 mi byl přiznán částečný důchod.V roce 2010, po reformě byl uznán jako 1stupeň a v roce 2012 zvýšen na 2stupeň.Finančně se výše důchodu neměnila.Letos mě byl opět snížen na 1stupeň .Přišlo mi vyrozumění z ČSSZ a důchod mě byl snížen,Takže,když jsem dostal 2.stupeň,tak mi nepřidali, a teď po snížení na 1.stupeň mě snížili i důchod. Proc mi nebyla částka důchodu zvýšena chápu, ale je spravné nynější snížení? Děkuji za odpověď.

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Petře,

bohužel to tak skutečně je. Je to právní úprava, která je nesmyslná. Refourmou v roce 2010 bylo provedeno rozdělení částečných invalidních důchodů na I. a II. stupeň, přičemž toto rozdělení bylo pouze na základě bodového ohodnocení ztráty pracovních schopností, ale nikoliv rozdělení finanční. Důchody I. i II. stupně zůstaly ve stejné výši.

Pokud dojde k novému posouzení a stanovení ID I. nebo II. stupně, tak skutečně se výpočet provádí, tak jak píšete. Právně je to v pořádku. Musel byste zkusit cestu soudní nápravy tohoto stavu, ale obávám se, že by to končilo až u Ústavního soudu, protože právní úprava je jasná.


S pozdravem Václav Krása


Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji