Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Nízký invalidní důchod

Autor Petra
Předmět Nízký invalidní důchod
Dotaz

Dobrý den,

 

od 15 let mám roztroušenou sklezoru (je mi 32) a omezenou pracovní schopnost, nicméně jsem se snažila pracovat, jak se dalo, tedy aspoň na částečný úvazek, i tak jsem často končila v nemocnici na vyčerpání. Invalidní důchod mi hned po diagnoze neschválili, trvalo to několi let. Nakonec jsem dostala plný důchod velmi malý, 4700,- kč s tím, že dnes už jsem ve stavu, kdy nemohu pracovat vůbec. Bydlím u otce, který chce po mně peníze a sociálka mi nic nedá, tam mi řekli, že jsem neměla pracovat, měla bych 2x vyšší důchod a otec se má o mě postarat. O těchto věcech jsem ale tehdy po škole žádné informace neměla.

Nevím, co je to za spravedlnost, když se člověk alespoň snaží pracovat, o to menší důchod pak dostane a když je mu nejhůř, nikdo se o něj nepostará. Mám několik známých, kteří se nikdy nenamáhali pracovat, mají invalidní důchody "na hlavu" a dostali kolem 9.000,-

 

Děkuji předem za Váš názor.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Petro,

bohužel je to tak, že invalidní důchod nelze přepočítat. Měla jste pravděpodobně požádat v 18 letech i ID pro invaliditu z mládí. Domnívám se však, že můžete mít nárok na dávky hmotné nouze, a to na příspěvek na bydlení nebo doplatek na bydlení. Samozřejmě záleží na tom, jaký je příjem společně posuzovaných osob. Pokud potřebujete nějakou pomoc se sebeobsluhou, mohla byste teoreticky požádat o příspěvek na péči podle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách. 

 

S pozdravem Václav Krása

Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji