Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Nesouhlas s výší PID

Autor Vavrek Štěpán
Předmět Nesouhlas s výší PID
Dotaz

Dobrý den,

Po dlouhých 7 měsících mi konečně přišlo rozhodnutí od ČSSZ o výši mého Plného invalidního důchodu.Je mi 35 let a splnoval jsem podmínku ohledně odpracovaných 5 letech před žádostí o invalidní důchod.Přesto mi byl přiznán snad nejmenší možný invalidní důchod!S tímto nesouhlasím a rád bych se odvolal,ale na rozhodnutí jsem tuto možnost nenašel.

Mimo jiné mi nesouhlasí"osobní list důchodového pojištění"který jsem si nechal zaslat cca před půl rokem a ten podle kterého se mi vypočítávala dávka,který mi byl zaslán s oním rozhodnutím.

 

Předem děkuji za radu:     P.Vavrek

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Vavreku,

doporučuji Vám tento postup.

od 1. ledna 2010 mohou žadatelé o důchod podat proti rozhodnutí České správy sociálního zabezpečení námitky. Až dosud bylo rozhodnutí ČSSZ konečné a jedinou možnost obrany představovala soudní cesta. Podání námitek však není zcela bez úskalí. Pokud žadatel námitky neuplatní, nemůže se později obrátit na soud a žádat soudní přezkum rozhodnutí ČSSZ. Soud by takovou žádost odmítl s odůvodněním, že žadatel nevyčerpal všechny možnosti obrany. Lhůta pro podání námitek také není příliš dlouhá – námitka musí být uplatněna do 30ti dnů od doručení rozhodnutí o důchodu a žadatel ji musí zaslat přímo ČSSZ. Pokud ji omylem zašle soudu, nikoli ČSSZ, riskuje, že 30ti denní lhůta uplyne marně. Soud totiž nemá povinnost postoupit omylem doručenou námitku správnému adresátovi. Po uplynutí lhůty už není šance na jakoukoli změnu.

 

S pozdravem Václav Krása